Зимни олимпийски игри през 1976 г. в Инсбрук

По време на конфронтацията между Съветския съюз и западните страни състезанията на олимпийците имаха не само спортно, но и важно политическо значение - две системи, социалистическа и капиталистическа, се опитаха да докажат чия версия на развитието е по-правилна. Олимпиадата в австрийския град Инсбрук, където се разви отчаяна борба за награди, не направи изключение.

Първоначално олимпиадата трябваше да се проведе в САЩ, в Денвър. Жителите на града обаче гласуваха срещу игрите на референдум, така че Олимпийският комитет се оказа в трудна ситуация. В резултат Инсбрук, който вече ги беше приел през 1964 г., се съгласи да бъде домакин на Олимпийските игри.

1123 души от 37 държави взеха участие в зимните олимпийски игри. Провеждаха се състезания в десет спортни дисциплини: алпийски ски, бобслей, бързо пързаляне, биатлон, ски скокове, санки, ски бягане, комбинирани ски, фигурно пързаляне и хокей. Според резултатите от олимпиадата спортистите от Съветския съюз спечелиха безусловна победа, като спечелиха 13 златни, 6 сребърни и 8 бронзови награди. Второто място бе заето от ГДР със 7 златни, 5 сребърни и 7 бронзови медала. Представителите на САЩ получиха третото място - 3 златни, 3 сребърни и 4 бронзови медала.

Хокеят винаги е едно от най-зрелищните състезания на зимните олимпийски игри. За съжаление канадският отбор, който бойкотира игрите, не се състезаваше в Инсбрук, така че вечните съперници - отборите на СССР и Чехословакия - се бориха на финала за правото да бъдат наречени най-силният отбор в света. Началото на срещата не беше в полза на хокеистите от СССР, още през първото полувреме те губеха с резултат 0: 2. През второто полувреме те успяха да си върнат, но през третото, осем минути преди края, чехите отново поведоха. Въпреки това на техните очаквания не беше съдено да се сбъднат - целите на Александър Якушев и Валери Харламов позволиха на отбора от СССР да стане шампион за четвърти пореден път. Чехите получиха второто място, третото заеха състезателите от Германия.

Съветските спортисти също се представиха добре във фигурното пързаляне. Ирина Роднина и Александър Зайцев спечелиха злато в кънки по двойки, докато Людмила Пахомова и Александър Горшков спечелиха танци на лед. При единичното пързаляне при мъже сребро получи Владимир Королев, който беше втори след отличния британец Джон Къри. Американката Дороти Хамил заслужено спечели златния медал при жените.

Игрите бяха успешни и за съветските скиори. В състезанието на 30 километра победи Сергей Савелев, в състезанието на 15 километра Николай Бажуков и Евгений Беляев заеха първите две места. В отборната надпревара отборът на Съветския съюз успя да спечели бронз, златото спечелиха състезатели от Финландия.

Раиса Сметанина беше първата в ски бягането на жени на 10 километра, съветските момичета спечелиха злато в щафетата.

Златният медал беше отнесен и в СССР от биатлонисти - в индивидуалната надпревара на 20 километра Николай Круглов стана първият, в щафетата нямаше равен на съветските спортисти.

Зимните олимпийски игри през 1976 г. стават едни от най-успешните за спортисти от СССР и завинаги влизат в историята на съветския и руския спорт.