Как мина Олимпийските игри през 1976 г. в Инсбрук

Дванадесетите зимни олимпийски игри се провеждат в австрийския Инсбрук от 4 до 15 февруари 1976 г. Прави впечатление, че първоначално те бяха планирани да се проведат в Денвър, но резултатите от проучване на жителите на Колорадо показаха, че не искат Олимпийските игри да се провеждат в тях. Затова Денвър оттегли кандидатурата си. Вторите олимпийски игри вече се проведоха в Инсбрук, така че бяха запалени две олимпийски светлини.

1123 спортисти, включително 231 жени, от 37 страни по света са участвали в Олимпийските игри през 1976 година. Сред новите спортове програмата включваше спортни танци на лед. Добавено е и ново разстояние в скоростното пързаляне - 1000 м. Мъжете се бориха за злато в 8 вида спорт - биатлон, ски, алпийски ски и кънки, хокей, бобслей, фигурно пързаляне и състезания по сана. Жените се състезаваха в алпийските ски, ски, състезания по бягане и пързаляне с кънки, както и фигурно пързаляне - общо 5 вида.

Най-много спортисти бяха изпратени от НОК на САЩ - 94, Съветския съюз - 79, Австрия - 74. Само 2 души бяха изпратени на Олимпийските игри от НОК в Сан Марино, Република Корея и Унгария. Повечето спортисти участваха в ски бягане - 106 мъже и 51 жени.

Церемонията по откриването на XII зимни олимпийски игри в Инсбрук се проведе на същия стадион като преди 12 години.

Публиката беше силно впечатлена от австриеца Франц Кламер, който се представи в спускането. Преминал е пистата със средна скорост от около 103 км / ч. По време на олимпийските игри той счупи повече от един скоростен рекорд, стана известен със своята смелост и безстрашие.

Роузи Митмайер, алпийска скиорка от Германия, беше най-близо до третото си олимпийско „злато“на тези игри. В спускането и слалома тя беше най-добрата, но в гигантския слалом загуби от канадката Кейти Крайнер, само 0, 12 секунди.

2 медала от най-висок стандарт спечели двойка от ГДР - Бернхард Гермесхаузен и Майнхард Немер. Отначало те бяха първите сред екипажите на двама, а след това в състава на четирите. Заслужава да се отбележи, че санките и бобслейките от ГДР спечелиха всички най-големи награди в Инсбрук (5 броя).

Във фигурното пързаляне британецът Джон Къри стана олимпийски шампион.

Състезателите от СССР на XII OWG се представиха най-добре. Само по ски бягане те спечелиха 4 „златни“(2 за мъже и жени). Биатлонистът Николай Круглов донесе 2 златни медала в „касичката“на руския отбор. Скоростната фигуристка Татяна Аверина, освен 2 златни медала, спечели и 2 бронзови медала. И Раиса Сметанина два пъти този път стана олимпийска шампионка и отново - сребърната медалистка.

Първите по рода си олимпийски шампиони по танци на лед са Александър Горшков и Людмила Пахомова. Ирина Роднина също спечели златен медал в Инсбрук, в двойка с Александър Зайцев.

В бързото пързаляне съветските спортисти също бяха най-добри, спечелвайки 4 златни от 9 (3 - жени, 1 - мъже). В хокея националният отбор на СССР беше и най-силният.

В резултат на това националният отбор на Съветския съюз спечели рекорден сбор от точки (192) и медали (27) в историята на OWG. Злато от тях бяха 13, сребро - 6, бронз - 8. Второто място зае отборът на ГДР със 135 точки и 19 медала (7 + 5 + 7), третото - САЩ със 73 точки и 10 медала (3 + 3 + 4).