Още един златен медал в бобслей на Олимпийските игри

В последния ден на състезанието бобслейдърите успяха да спечелят златен медал, гарантирайки, че руският отбор печели класирането по медали.

Руски четири победители

Кулминацията на последния олимпийски ден от състезанието беше не само победата на руските скиори, но и бобслейците. Четиримата на Александър Зубков успяха да спечелят още един медал с най-високо достойнство, който стана тринадесетият златен медал за руския национален отбор. Отборното състезание по бобслей е едно от най-трудните, тъй като всяко грешно решение може да отнеме медала. В крайна сметка победата в този спорт зависи едновременно от четирима спортисти.

Александър Зубков вече два пъти опроверга суеверието, че знаменосецът няма да може да спечели Олимпийските игри. Руските спортисти имаха късмета, че са участвали в родната си писта за бобслей "Санки". В края на краищата те имаха време да го пуснат. След първия опит стана ясно, че Зубков, Воевода, Негодайло и Труненков са дошли в Сочи, за да спечелят. Не всички опити бяха успешни за руския отбор. Така че, по време на второто спускане, състезателите допуснаха няколко грешки, но това не повлия значително в крайното подреждане.

Два отбора се бориха за златния медал - представители на Латвия и Русия. Почивките след третия опит бяха минимални, така че беше важно руските бобслейджии да завършат състезанието си чисто и без грешки. Общото време за завършване на маршрута беше 3 минути и 40, 60 секунди. Латвийската четворка загуби само 0, 09 секунди от отбора на Зубков. Отборът от САЩ се изкачи на третото място.

След поредната триумфална победа в последния състезателен ден руският отбор успя да надмине собствения си рекорд за медали, поставен през 1976 година. Според резултатите от всички дни на Олимпийските игри руският отбор има 33 медала.