Зимни олимпийски игри 1964 г. в Инсбрук

За правото да бъде домакин на бялата олимпиада през 1964 г. австрийският град Инсбрук трябваше да се състезава с канадския състезател Калгари и финландския Лахти. Решението за домакинство на IX зимни олимпийски игри в Австрия е взето от Международния олимпийски комитет през 1955 г. с абсолютно мнозинство от гласовете. 49 участници в сесията гласуваха за Инсбрук, докато никой от другите двама претенденти не получи дори десет гласа.

Подготовката за олимпиадата не беше лесна. Алпийската зима през тази година беше мека и малко сняг. Сняг по пистите на скиори, тобогани и бобслейци трябваше да бъде доставен и положен на ръка. В това бяха ангажирани военнослужещите. Не всички състезания се проведоха в Инсбрук. В Зеефелд се провеждаха ски бягане, в Иглс бяха положени писти за бобслей и санки, а слаломистите проведоха състезанията си в Лизум. Състезанията се проведоха от 29 януари до 9 февруари. Играха 34 комплекта награди.

Олимпиадата в Инсбрук остана в историята преди всичко поради участието в нея на отбори от азиатските страни, където преди зимните спортове не бяха особено популярни. Представителят на КНДР Хан Пил Хва дори стана сребърен медалист по бързо пързаляне с кънки. Спортисти от Индия и Монголия също влязоха в пистите на Инсбрук.

Някои нови дисциплини се появяват в олимпийската програма през 1964 г. И така, три комплекта медали бяха изиграни в спортовете по санчак - на сингъл при мъжете и жените и при мъжете на двойки. „Летящите скиори“вече имат втори трамплин. Бобслейдърите се завърнаха на олимпийските писти - след осемгодишна пауза. Общо в състезанието са участвали 1 091 спортисти от 36 държави, 892 от тях в мъжката програма и 199 в женската.

Съветската спортистка Лидия Скобликова стана героиня на IX зимни олимпийски игри. В пързаляне с кънки нямаше равна, тя спечели 4 златни медала на всички дистанции при жените - 500, 1000, 1500 и 3000 м. Съветската скиорка Клавдия Боярски се представи блестящо. Тя отне 3 златни медала - в индивидуалните състезания на 5 и 10 км и в ски щафетата при жените 3X5 км. Френското дуо за алпийски ски Кристин и Мариел Горшел също завинаги остана в историята на спорта. Френските жени се състезаваха за златни и сребърни медали във всички алпийски ски дисциплини.

През 1964 г. в Инсбрук са регистрирани много „олимпийски рекорди“. Това беше първата олимпиада, която предизвика невиждан интерес от страна на публиката. Повече от един милион души присъстваха на щандовете. За съжаление сред записите имаше и някои тъжни. Никога досега не е имало толкова много наранявания на Олимпийските игри, а на пистата за саниране в предварителните състезания е починал английският спортист Казимеж Сексипецки. Трагедията е причинена от трудна писта и трудни метеорологични условия.

Един от основните олимпийски принципи е взаимното уважение. В олимпийския Инсбрук за първи път се присъжда медал за благородство. Получи го италианският бобслейер Еудженио Монти. По време на състезанието по бобслей на двойки една от частите изчезна от съперниците му във Великобритания. Италианският спортист им даде своите. Британците спечелиха на пистата, а постъпката на Монти завинаги влезе в историята на спорта като пример за наистина олимпийско отношение към съперниците.

Спортисти от Съветския съюз се представиха блестящо на IX зимни олимпийски игри. Те спечелиха 25 награди, от които 11 с най-висок стандарт. Осем пъти съветските спортисти се изкачиха до втората стъпало на подиума и шест пъти - до третата. Състезанието на съветския национален отбор в неофициалното отборно събитие бе направено от отборите на Австрия и Норвегия. Австрийците спечелиха 4 златни медала, а норвежците 3.