Който участва в турнира на Уимбълдън през г

Съдържание:

На 9 юни 1877 г. жители на скромно предградие на Лондон, наречено Уимбълдън, видяха наблизо две дузини господа - участници в също толкова скромния турнир по тенис на трева. Спенсър Гор беше победител и носител на първа награда от 12 гинеи. В отвореното първенство на Англия под номер 127, чиито дати бяха 24 юни - 6 юли 2013 г., почти всички най-силни „ракети“на световния тенис вече играха за много повече пари.

Едно от откритията на турнира беше германката Сабине Лисицки

Какво е Уимбълдън?

Шампионатът на Уимбълдън по английски език се счита за най-старият и престижен от всичките четири турнира от професионалната серия от Големия шлем. Останалите се провеждат в Мелбърн, Ню Йорк и Париж.

Уимбълдън се провежда ежегодно, където започва повече от 120 години - на тревните кортове на All England Croquet and Lawn Tennis Club. За награди, многократно по-големи от тези, за които Спенсър Гор се бори, участниците в съвременните първенства спорят в два сингъла, в две двойки и в една смесена категория.

Кого каните?

Селекция за турнира, който се смята за най-"монархически" във Великобритания и по света (в крайна сметка някой от британското кралско семейство трябва да присъства и да представи основните награди), прерогатива на най-големите тенис организации в света WTA (Асоциация по тенис за жени) и ATP (Асоциация на професионалните тенисисти) … Следователно цялата дамска секция, като се вземе предвид нейният рейтинг, беше организирана от WTA. А колегите от Азиатско-Тихоокеанския регион бяха ангажирани изключително в избора на най-силните мъжки играчи. Така е направено.

На първо място, те идентифицираха списък с 32 играчи, които оглавиха рейтинга на Асоциацията, съставен седмица преди началото (т.е. 17 юни). Освен това лидерите получиха точки за други изяви на тревата, но само през последните 12 месеца. Освен това 75% от точките, спечелени от него в най-добрия за себе си турнир „трева“, бяха добавени към „касичката“на всеки тенисист. Въз основа на цялата тази сложна аритметика се формира списъкът на "посятия" турнир-2013, който беше оглавен от Новак Джокович, Анди Мъри и седемкратен победител на Откритото първенство на Англия Роджър Федерер.

Роджър Федерер успя да стане съавтор на една от най-„нашумелите“сензации. Загубили още във втория кръг (1/32 финали) от украинеца Сергей Стаховски - 7: 6, 6: 7, 5: 7, 6: 7, известният швейцарец напусна шампионата предсрочно.

Колко общо?

Организаторите включиха 256 души от 44 държави в основното теглене. 128 жени представляват 36 държави, 128 мъже - 35. Освен това 27 федерации, включително руската, представиха участници и в двете сингъла.

Ех, Маша

Повечето спортисти излязоха да играят под американското знаме - 25. Сред тях 14 жени и 11 мъже. Франция зае второто място по население - 22 души (7 + 15). Една от седемте французойки, които блеснаха на лондонските кортове, беше победителката на сингъл Марион Бартоли. Третото място е заето от Испания, която беше представена в Лондон от 21 тенисисти (8 + 13). Накрая 19 състезатели (8 + 11) се състезаваха за Германия, включително Сабине Лисицки, която игра на финала на сингъл и стана едно от откритията.

Петият по общ брой играчи беше Русия. Тя делегира 15 тенисисти в столицата на световния тенис (8 + 7). Включително шампионката от 2004 г. Мария Шарапова, която сензационно загуби във втория кръг, и Дмитрий Турсунов, който покри ракетата още на старта.

Най-силният от руските тенисисти се оказа Михаил Южни. В четвъртия кръг (1/8 финали) той загуби от бъдещия шампион Анди Мъри - 4: 6, 6: 7, 1: 6. Екатерина Макарова, която премина само два кръга, стана най-добрата сред жените.

Тенисист не е в татко

Любопитното е, че домакинът на състезанието, обединената Великобритания, е представил само 10 състезатели (7 + 3) за домакинския турнир. Най-известните от тях са победителят в категория за мъже на сингъл Анди Мъри и дъщерята на бившия защитник на Динамо Киев и националния отбор на СССР по футбол Елена Балтача, които изиграха само един мач. И двамата, между другото, живеят в Шотландия.

Красив летящ ястреб

Момчетата-топки могат да се считат за пълноправни участници в тенис бенефиса в столицата на Британската империя. Или 250 момчета и момичета, специално обучени да събират топки и кърпи, летящи в различни посоки и преминали сериозна селекция предния ден. В резултат на това само един от тримата млади кандидати получи правото да работи заедно със спортни звезди.

А собствениците на британските ястреби бяха абсолютно уникални VIP лица, особено по време на подготовката на състезанието. Официалните задължения на тези страховити птици включваха много тежка работа. Те имаха задачата да унищожат гълъбите, които биха могли да оцветят снежнобялите анцузи и рокли на търсачи на трофеи и фенове.