Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Русия - Норвегия

На 10 май руският национален отбор започна пътуването си на световното първенство по хокей на лед 2019 г. Първият съперник на руснаците в груповата фаза беше националният отбор на Норвегия. Играта се проведе в столицата на Словакия Братислава.

Руският национален отбор, както се очакваше, започна активно мача срещу норвежкия отбор. Руснаците атакуваха по-често, те притежаваха шайбата повече в чужда зона. Единственият компонент, при който руският национален отбор загуби в началото на мача, беше вкарването. Нашите нападатели в центъра загубиха първите четири въведения шайби в играта.

Първият опасен момент в периода може да се счита за атака на вратата от Никита Кучеров, който от половината зона се опита да вкара шайбата в целта, но гуменият диск удари дръжката на тоягата на норвежкия вратар. Скоро нашият защитник Динар Хафизулин стреля опасно по вратата, но шайбата не прекоси заветната лента.

В средата на периода руският национален отбор спечели първото отстраняване. Иля Ковалчук, капитанът на националния отбор, беше спрян от нелегален прием. 11 секунди отнеха на руснаците да реализират първото мнозинство. Евгени Малкин даде отличен пас извън вратата, след което нападателят на Флорида Пантерс Евгени Дадонов откри резултата в мача. Друг асистент за първия гол на Мондиал 2019 за руския национален отбор беше Никита Кучеров.

Веднага след гола руснаците спечелиха отстраняване. Норвежците обаче не успяха да обърнат мнозинството, въпреки че бяха наблюдавани опасни атаки пред портата Василевски.

На 15-ата минута на периода руснаците успяха да вкарат втория гол. Автор на гола беше Артем Анисимов, който, след като получи пас от Григоренко, успя да премести снаряда под неудобна ръка и да удари от стотинка горния ъгъл на норвежката врата. Първият период завърши при резултат 2: 0 в полза на руснаците.

Руският национален отбор започна втория период с отстраняване. Евгени Малкин получи две наказателни минути за удряне на противник по тоягата. Норвежците не осъзнаха мнозинството.

На 9-ата минута на втория период руският национален отбор получи втори шанс да играе в мнозинството. Съставът на мажоритарната бригада и този път не разочарова. Никита Кучеров на 9-ата минута на периода след трансфера на съотборника си от Тампа Михаил Сергачев уцели вратата на норвежците от десния кръг на вкарването.

Минута по-късно руснаците отново спечелиха правото да играят в мнозинството. За трети път отбор, воден от Малкин, Кучеров и Дадонов, пръв атакува вратите на съперниците. Четвъртата шайба не закъсня. Малкин и Дадонов повториха комбинацията от първия период, след което нападателят на Флорида вкара втория си гол и четвъртия гол в мача.

До края на периода акаунтът не се променя. Преди последната почивка руснаците водеха с 4: 0.

Руснаците започнаха последните двадесет минути активно. Само след минути и половина нападателят на Лас Вегас Никита Гусев, след подаване на Никита Кучеров, изпрати петата шайба във вратата на норвежците. Този гол беше последен за руския национален отбор в мача.

Подопечните на Иля Воробьов бяха смазани в края на срещата. Андрей Василевски не успя да регистрира първия си чист лист в турнира. Норвежкият национален отбор успя да хвърли два гола във вратата ни в 17 и 18 минути. Крайният резултат е 5: 2 в полза на руския национален отбор.

Въпреки двете допуснати гола, руснаците надиграха норвежкия национален отбор в класа. Видя се, че нивото на играчите на НХЛ е значително по-високо от това на скандинавските хокеисти.