Зимни олимпийски игри 1968 г. в Гренобъл

Международният олимпийски комитет реши да бъде домакин на зимните олимпийски игри в Гренобъл. Този град стана вторият град във Франция след Шамони, който е домакин на зимни спортни събития от това ниво.

Зимните олимпийски игри през 1968 г. бяха важен момент в спорта. Въведена е най-важната иновация - допинг тестът. Известно е, че първите вещества, които влияят върху спортните постижения, са съществували и биха могли да се използват още преди Втората световна война. Следвоенните успехи на фармакологията могат да превърнат Олимпиадата в състезание за лекари с изключително неприятни последици за спортистите. Впоследствие допинг тестовете бяха подобрени след изобретяването на нови забранени лекарства.

Представители на 37 отбора пристигнаха в Гренобъл. За първи път на игрите можеха да се видят две отделни групи немски спортисти - от ГДР и от ФРГ. Също така спортисти от Мароко стигнаха до игрите за първи път. Състезателите на тази страна станаха единствените представители на африканския континент на игрите.

Норвегия зае първото място в неофициалната класация на страните по брой медали. Съветският съюз изоставаше от нея само с една награда. Злато беше присъдено на съветския отбор по хокей, както и на отбора по биатлон. Високи резултати, както и в миналите олимпиади, показаха фигуристи от СССР. Злато спечели двойка Людмила Белоусова и Олег Протопопов, а сребро - Татяна Жук и Александър Горелик.

Третото място отиде при домакина на състезанието - Франция. Истинската звезда на френския национален отбор беше скиорът Жан-Клод Кили, който спечели 3 златни медала.

Съединените щати излязоха с доста скромни резултати, завършвайки само на 9-то място. Единственият златен медал за националния отбор спечели фигуристката Пеги Флеминг. Друг скейтър Тим Ууд стана сребърен медалист. Американските скейтъри също получиха няколко медала.

Олимпийските игри не бяха без скандали. По-специално, поради нарушаване на правилата на състезанието, 4 шейни от ГДР бяха дисквалифицирани, 3 от които преди това бяха заели водещи позиции във финала на състезанието.