Първите резултати от Олимпиадата през г

XXX летни олимпийски игри в Лондон започнаха на 25 юли с церемония по закриването на 12 август. Ще бъдат изиграни общо 302 комплекта медали в 39 спортни дисциплини в 26 вида спорт. Още в самото начало на Олимпиадата се разви упорита борба както в индивидуалното първенство, така и в общото класиране на медалите.

Първите резултати от Олимпиадата през 2012 г

Летните олимпийски игри се провеждат на всеки четири години. Олимпийските игри в Лондон станаха най-представителните по брой участници; над 10 500 състезатели от 205 страни по света присъстваха на състезанието. Русия е представена от 436 олимпийци.

Традиционно началото на много олимпийски турнири за Русия не върви много добре. Олимпийските игри в Лондон потвърждават този модел, към 4 август руснаците са имали 3 златни медала, 16 сребърни медала и 9 бронзови медала. В неофициалното класиране за медали Русия все още е на 10-то място. Спортисти от САЩ и Китай се борят за първото място: американците имат 26 златни, 12 сребърни и 15 бронзови медала, китайските спортисти имат 25 златни, 16 сребърни и 12 бронзови медала. Обединеното кралство е на трето място (14/7/8), следвано от Южна Корея (9/3/5) и Франция (8/6/8).

И трите златни медала бяха донесени в касичката на руснаците от джудисти. При тежестта до 60 кг Арсен Галстян се качи на най-високата стъпка на подиума, в тежестта до 73 победата отпразнува Мансур Исаев. В категория до 100 кг Тагир Хайбулаев се превърна в най-силния джудист на планетата, побеждавайки с красиво хвърляне един много силен монголски състезател Тувшинбаяр Найдан.

Първите рекорди вече са поставени на олимпийските игри. Южнокорейският стрелец Им Донг Хюн зае първо място с безпрецедентен резултат от 699 точки. Сребро и бронз отидоха при съотборниците му. Американският плувец Майкъл Фелпс спечели златния медал, ставайки първият спортист в историята на този спорт, изкачил се на най-горното стъпало на подиума три поредни олимпийски игри. Общо той има 19 олимпийски награди, според този показател той заобиколи известната съветска спортистка Лариса Латинина. Световният рекорд в 400-метровото комплексно плуване беше поставен от млада 16-годишна китайка Йе Шивен.

Целият подиум в състезанието за фолио за жени беше зает от италианци. Казахстанската състезателка Зулфия Чиншанло спечели при вдигане на тежести при жените с тегло до 53 кг, вдигайки щанга с тегло 131 кг в чистота - това е нов световен рекорд. Американският отбор по баскетбол постави нов олимпийски рекорд, побеждавайки Нигерия със 156-73 и стреляйки с 29 точки с три точки в 46 опита.

Не без допинг скандали - заради положителни проби руската колоездачка Виктория Баранова напусна състезанието. Известният марокански бегач Амин Лалу и белоруският хвърляч на чук Иван Тихон също няма да се представят. Някои спортисти от китайския отбор също са заподозрени в употребата на допинг - някои от резултатите им изглеждат много фантастични.

Олимпийските игри в Лондон са в разгара си, така че няма съмнение, че олимпийците ще зарадват феновете с нови победи и рекорди повече от веднъж.