Най-успешните олимпийски игри за националния отбор на СССР

Най-успешните олимпийски игри за националния отбор на СССР могат да бъдат определени от процента златни медали в общия брой изиграни сетове. Тази относителна стойност отразява по-точно успехите на съветския спорт, отколкото абсолютната стойност, тъй като през различните години броят на изиграните медали се е променил. XXII Летни олимпийски игри, които се проведоха в Москва през 1980 г., се превърнаха в рекорд за съветския отбор.

Неформалното първенство на Олимпийските игри в Москва разкри победителите: отборът на СССР спечели 80 златни, 69 сребърни и 46 бронзови медала. Вторият беше отборът на ГДР с резултат 47-37-42, а третият беше българският отбор: 8-16-17. Успехът на олимпийците от социалистическите страни беше до голяма степен предопределен, тъй като тези игри бяха бойкотирани от много страни, протестиращи срещу въвеждането на съветски войски в Афганистан. Броят на бойкотиращите включваше САЩ, чиито спортисти традиционно се състезаваха с учениците на съветските спортни училища. В резултат на бойкота съветските спортисти успяха да спечелят почти 49% от общите златни медали.

Ако не вземете предвид олимпийските игри в Москва, тогава Летните олимпийски игри, проведени в Рим през 1960 г., могат да бъдат отнесени към най-успешните игри за СССР. Съветските спортисти взеха участие в него едва за трети път по време на възраждането на олимпийското движение.

На този спортен форум бяха разиграни 134 комплекта медали. В неофициалното първенство представителите на СССР победиха дори признатите фаворити - отбора на САЩ. Съветските спортисти успяха да спечелят 103 медала, от които 43 златни, 29 сребърни, 31 бронзови. Ако преизчислим този показател като процент, това е 32% от общия брой медали. Съветските спортисти се представиха във всички видове програми, с изключение на хокея на поле и футбола.

Следващата победна олимпиада за съветските спортисти бяха Летните игри, проведени през 1972 г. в Мюнхен. Първата линия на неофициалния отборен шампионат отново бе заета от СССР. Съветският отбор спечели 50 златни, 27 сребърни и 22 бронзови медала от 193 комплекта олимпийски медали. Успехът се оценява на 26%. Това бяха игри, събрали рекорден брой участници - 121 държави изпратиха своите представители в Мюнхен. Всяка от 29-те дисциплини в игралната програма актуализира предишни рекорди, много от които станаха не само олимпийски, но и световни.