Как беше Олимпиадата през 1924 г. в Париж

През 1924 г. в Париж се организират олимпийските игри. За втори път френската столица стана място за тези спортни събития, побеждавайки Барселона, Рим, Лос Анджелис, Прага и Амстердам в състезанието за игри.

През 1924 г. в игрите участват 44 държави. На Германия все още беше забранено да участва в олимпийското движение поради агресията си по време на Първата световна война. Съветският отбор също не можа да присъства на състезанието поради непризнаването на тази държава от повечето страни в света. Страни като Естония, Латвия, Литва, Хаити, Еквадор, Ирландия, Мексико и Уругвай изпратиха своите спортисти на игрите за първи път. Най-голям брой спортисти идват от Франция.

На тези олимпийски игри вече можете да видите много атрибути, които сега са станали неразделна част от такива състезания. Проведени бяха церемониите по откриване и закриване на игрите, в които участва президентът на Франция. Появи се олимпийското мото, което звучи като "По-бързо, по-високо, по-силно!" Игрите привлякоха голяма аудитория и организацията им успя да се изплати. Постепенно олимпиадата се превръща не само в спортно събитие, но и в своеобразна демонстрация на нивото на развитие на страната, в която се провежда.

Игрите от 1924 г. обаче бяха много различни от днешните. Например, жените биха могли да се състезават в ограничен брой дисциплини. От 19 спорта те участваха само в състезания по гмуркане, плуване, фехтовка и тенис.

Първото място в неофициалния отборен турнир заеха САЩ. Най-високи резултати показаха американски лекоатлети - бегачи и скачачи. Също така няколко златни медала спечелиха плувци и тенисисти, както мъже, така и жени.

Финландският отбор стана вторият със значителен разлика. Бегачът Пааво Нурми спечели 5 от 14-те златни медала за тази страна, както в състезанието на единично, така и като част от отбора в щафетата.

Третият беше домакин на турнира - Франция. Тя представляваше най-силния отбор от колоездачи и щангисти на Олимпийските игри.