Как беше първият мач на руския национален отбор на Евро

Руският национален отбор изигра първия мач от финалната част на Европейското първенство по футбол в деня на откриването на този турнир. Мачът с чешкия национален отбор започна във Вроцлав, Полша, три часа след официалното откриване на Евро 2012. Гледаха го почти 41 хиляди зрители на стадион „Мейски“и милиони фенове на телевизионните екрани у дома, в барове и фен зони.

Как беше първият мач на руския национален отбор на Евро 2012

През първите десет минути от срещата чешките играчи бяха по-активни от руснаците - задържаха топката по-дълго и веднага започнаха да натискат, когато загубиха топката. На 12-ата минута нашите играчи получиха правото на корнер, който не доведе до резултат за гол, но се превърна в марка в хронологията, след което беше посочено определено игрово предимство на руския национален отбор. И ключовият епизод в тази половина, който се случи няколко минути по-късно. Първо Алан Дзагоев засече топката почти в центъра на терена, надигравайки двама чешки играчи, и я изпрати в десния фланг на нашата атака. Последва точен пас към Александър Кержаков, който стреля по вратата, но уцели гредата, а Дзагоев, който отново беше на правилното място, прати топката в мрежата. След като допуснаха гол, чешките играчи бяха принудени да атакуват повече, което създаде свободни зони в тяхна защита. В 25-ата минута руснаците се възползваха от това - Роман Широков свърза Андрей Аршавин към атаката, който прати топката в линията на атака Кержаков. Той не можа да стигне до топката, но Широков го направи много добре, който вече се беше преместил в шокова позиция - резултатът беше 2: 0. Така той остана до почивката в мача.

Втората там започна с размяна на атаки - чехите бяха подтикнати от необходимостта да се възстановят, а нашите играчи не се отказаха от възможностите, които се появиха в тази връзка. Но уви, една от атаките на руснаците беше прекъсната от съперниците толкова успешно, че едно далечно подаване изведе Вацлав Пиларж почти очи в очи с нашия вратар. Чехът реализира момента на 100% и резултатът стана не толкова удобен за руския национален отбор - 2: 1. Целта вдъхнови противниците и руснаците трябваше да положат много усилия, за да потушат активността си в атаката. До средата на полувремето те успяха да направят това, освен това играчите на двата отбора започнаха да се уморяват от активни действия. И двамата треньори се опитаха да освежат атаката, като направиха замени в 73-та минута и след това освободиха още един играч в 85-та минута. В нашия отбор Дик Адвокат първо замени Кержаков с Роман Павлюченко, а след това Дзагоев с Александър Кокорин. Но преди тази смяна Дзагоев отново успя да се разграничи - след неуспешен пас на Сергей Игнашевич, топката отскочи от чешкия защитник към Павлюченко, който моментално я препрати към Алън, който удари силно и точно. Само след 3 минути Павлюченко се вкара сам, след като получи пас от Аршавин и победи чешкия защитник. Първият мач на руския национален отбор на Евро 2012 завърши с резултат 4: 1, укрепвайки надеждите на феновете за успешно представяне на националния отбор на този турнир.