Най-награждаваният футболен клуб в Холандия

Холандското първенство не е едно от четирите най-силни национални първенства по футбол. В тази лига обаче участват и клубове със страхотна спортна история.

Началото на седемдесетте години на ХХ век е цяла ера в историята на световния футбол. По това време терминът тотален футбол се появява в спортния свят, който произхожда от Холандия. Този стил на игра е въплътен в действията на играчите на най-титулувания холандски футболен клуб - Аякс Амстердам.

image
image

Известният клуб от столицата на Холандия е основан през 1900 година. По време на съществуването на отбора „Аякс“спечели общо 71 значителни победи: в националното първенство (както и в турнирите за купата на страната) и основните европейски футболни състезания.

Три златни звезди парадират над емблемата на Аякс, което е доказателство за повече от тридесет победи на отбора в националното първенство. Аякс спечели холандското първенство 33 пъти, което в момента е рекорд сред всички футболни отбори от Холандия. Купата на Холандия "Аякс" печели 18 пъти (рекорд сред клубовете в Холандия), освен това амстердамците са осемкратни носители на Суперкупата на страната.

В турнира за Шампионската купа Аякс печели четири пъти. Прави впечатление, че три пъти поред амстердамци печелят най-почетния трофей на клубния футбол в ерата на "тоталния футбол" с отличното представяне на Йохан Кройф (Кройф) - през 1971, 1972 и 1973 година. Само Реал Мадрид може да се гордее с такова изключително постижение.

Амстердам Аякс е трикратен носител на европейска Суперкупа. Други значими европейски трофеи на отбора включват еднократни победи в Купата на УЕФА (модерна Лига Европа), Купа Интертото (в момента не се провежда) и Купата на носителите на купи. Два пъти играчи на Аякс спечелиха титлата на най-добрия клуб в света, спечелвайки Междуконтиненталната купа.