Как мина финалът по баскетбол на Евролигата г

Съдържание:

На финала на Евролигата по баскетбол 2011/2012 руският ЦСКА, който победи Панатинайкос (Гърция) на полуфинала, се срещна с гръцкия Олимпиакос, който получи билет за финалната среща, след като победи Барселона (Испания). ЦСКА, който имаше всички шансове да се превърне в най-добрия клуб в Европа, за трети път в историята си, като пропусна решителна атака в последните секунди на мача, загуби от гърците с много обиден резултат 61:62.

Как мина финалът по баскетбол на Евролигата 2012 г

Инструкции

Етап 1

През първата четвърт ЦСКА беше силен в защита. Армейският отбор получи повечето точки от изпълнението на дузпи; имаше само 2 точни попадения в атаката. Основният мач на турнира започна гърците, а скоро Перо Антич откри резултата. Освен това войникът Рамунас Шискаускас изравни точките, но попадение от дъгата на Василис Спанулис изведе гръцкия отбор напред с резултат 2: 5. Благодарение на усилията на Милош Теодосич и Андрей Кириленко, които изпълниха две свободни хвърляния, руският тим излезе напред с резултат 6: 5. През последните минути последваха точни удари на Костас Папаниколау и Алексей Швед, а Ненад Кръстич реализира три от четири свободни хвърляния. Почивката започна, когато резултатът беше 10: 7 в полза на армейския отбор.

Стъпка 2

През втората четвърт ЦСКА продължи да доминира. Олимпиакос отговори на точните попадения на Кириленко, Кръстич и забиването на Александър Каун с две реализирани свободни хвърляния от Папаниколау и ефективно хвърляне от Спанулис. Довеждайки резултата до 16:11 в тяхна полза, отборът на армията продължи офанзивата: Теодосич направи три последователни удара с три точки. Реакцията на гърците беше потапянето на Папаниколау и едно от двете свободни хвърляния на Спанулис. Това обаче не помогна да се обърне ситуацията, резултатът беше 25:14. Последваха две точни попадения на армейския играч Дариуш Лавринович, ефективни хвърляния на Кириленко и Сискаускас. Гърците отговориха с удар от три точки на Папаниколау, точно попадение на Спанулис и едно от двете реализирани свободни хвърляния. В резултат предимството на ЦСКА се увеличи до 13 точки. В последните минути Лавринович вкара една от трите наказателни точки, а хвърлянето на Швед, което съвпадна с финалната сирена, не бе отчетено. В началото на третата четвърт ЦСКА излезе с резултат 34:20 в своя полза.

Стъпка 3

Третата четвърт започна с две точни попадения на Крстич, резултатно хвърляне на Антич и размяна на три точки попадения между Теодошич и Папаниколау. След две свободни хвърляния, реализирани от Антич, последваха три точки на Спанулис, армейци Виктор Хряпа и Андрей Кириленко. Свободните хвърляния на Спанулис и Антич и последвалите ефективни атаки на Шискаускас, Гордън и Швед доведоха до резултата 53:34. През последните десет минути гърците станаха забележимо по-активни и станаха по-уверени в атаката си. Марко Кешел вкара едно от двете свободни хвърляния, Спанулис реализира ефективен удар, а Евангилиос Манзарис вкара иззад дъгата в последната секунда. Така третата четвърт остана за гърците, а общият резултат от мача беше 53:40 в полза на ЦСКА.

Стъпка 4

През четвъртата четвърт гърците не позволиха да се възползват от инициативата от тях, а след хвърлянето отзад дъгата на Костас Слукас и попадението на Георгиос Принтезис, резултатът беше 53:45. Освен това атаките на армията започват да се провалят една след друга. Дългоочакваната ефективна атака на Сискаускас беше зачеркната от две свободни хвърляния, вкарани от Принтезис, и още едно точно хвърляне. Общият резултат на мача беше 55:52. На две точни свободни хвърляния, изпълнени от Крстич, и ефективно хвърляне от щита на Кириленко, гърците отговориха с точно хвърляне на Папаниколау отвъд дъгата. По време на свободните хвърляния в края на последната четвърт Теодосич и Кириленко удариха едно от двете хвърляния, но Папаниколау, който успешно реализира три от четири свободни хвърляния, намали разликата до една точка: резултатът беше 61:60. Секунда преди края на мача Принтезис хвърли топката в кошницата на ЦСКА и донесе победа на Олимпиакос при резултат 61:62.