Как мина финалът на Евро

Европейското първенство през 2012 г. на УЕФА приключи, потвърждавайки, че за повечето от заинтересованите от футбола беше ясно, преди да започне, че сегашното поколение испански играчи е най-силното в историята на страната. Той няма равен не само в Европа, но и на планетата като цяло. Испанците са действащите световни шампиони, а Евро 2012 е третото поредно място, което спечели футболен турнир от световна класа.

Как мина финалът на Евро 2012

Европейското първенство, проведено този път в Полша и Украйна, завърши в Киев, на най-големия стадион на турнира, събрал над 63 хиляди зрители за финалната среща. Феновете не бяха разочаровани, четири гола за финалните игри на подобни турнири са лукс. И въпреки че емоциите на феновете на италианския национален отбор не бяха положителни, техният отбор загуби от действащия световен шампион по никакъв начин по скучния маниер на защитата, характерен преди това за този отбор.

Първият гол в мача бе отбелязан от испанския отбор доста бързо - на 14-ата минута Сеск Фабрегас победи защитника по десния фланг и изпрати силно топката към Давид Силва. Един от двама представители на английското първенство в този отбор точно удари главата си, което се счита за силен компонент в играта на британските клубове. След това италианците имаха може би най-силния сегмент от мача, играейки наравно с опонент, но не можаха да вкарат гол. И четири минути преди почивката Испания удвои резултата - топката беше засечена в центъра на терена и моментално изпратена покрай защитниците в движение на Жорди Алба. Номиналният защитник на испанците, не по-лош от всеки нападател, реализира излизане един на един с вратаря, не много, но определено изпращайки топката във вратата.

През първото полувреме Джорджо Киелини беше контузен и италианците трябваше да го заместят. По време на почивката техният треньор - Чезаре Прандели - смени нападателя и 12 минути след подновяването на играта направи нова смяна. Но Тиаго Мота, който влезе на терена, го остави на носилка пет минути по-късно и не можа да се върне в играта. Лимитът на заместванията беше изчерпан и изходът от мача престана да поражда съмнения дори сред небезизвестните оптимисти, които подкрепят италианския национален отбор - нямаше шанс да спечели два гола от испанския отбор с десет мъже.

Изглеждаше, че испанците не са особено склонни да довършват съперника, търкаляйки дълго топката в своята половина на терена или в центъра му. В 76-ата минута обаче на терена се появи Фернандо Торес, вторият представител на британската Висша лига, който след 8 минути още повече разстрои италианците. Тогава Хуан Мата влезе на терена и също изпрати топката във вратата на Джанлуиджи Буфон. При резултата 4: 0 тази игра приключи и след това на същото поле се състоя награждаването на испанския национален отбор, който потвърди титлата си на европейски шампион.