Как се представи ЦСКА на баскетболната Евролига

Съдържание:

Евролигата е ежегоден турнир по баскетбол, провеждан в сложна многоетапна схема. Целта му е да определи четирите най-добри сред 38-те най-силни клубни отбора на стария свят, между които след това се провежда финалната серия от игри. Той се нарича Final Four и се провежда всяка година в различни градове и държави. Тази пролет финалът на Евролигата се проведе в Истанбул, Турция, и московският ЦСКА Москва, най-силният баскетболен клуб в Русия, отново си проправи път.

Как се представи ЦСКА на баскетболната Евролига 2012

Инструкции

Етап 1

ЦСКА стартира груповата фаза на Евролигата в средата на октомври миналата година с гостуваща среща с литовския Жалгирис. Шампионът на Русия не изпита никакви проблеми в тази игра и спечели с 13 точки - 87:74. Тогава армейският отбор последователно побеждаваше шестте съперници в групата както в гостувания, така и в домакински мачове. Родният гранд е изпитвал известни трудности на този етап само два пъти - в гостуванията с гръцкия Панатинайкос (78:76) и с немския клуб Бамберг, скромен по европейските баскетболни стандарти (81:78). ЦСКА зае първо място в групата, въпреки че за достигане до следващия етап беше достатъчно, за да не влезе в едно от последните две места.

Стъпка 2

Последната среща от груповата фаза се състоя преди Коледа, на 21 декември, а почти месец по-късно започна следващият етап от турнира - московчаните победиха друг гръцки клуб, Олимпиакос от Пирея. На този етап ЦСКА игра в група, където освен гърците имаше и два турски отбора - Галатасарай и Ефес Пилзен. Един от тях - "Галатасарай" - отборът на армията и загуби за първи път в Евролигата 2011-2012. Това се случи в началото на февруари, но по никакъв начин не повлия на резултата от борбата - като спечели във всички останали срещи, ЦСКА стана първият на финалната маса.

Стъпка 3

В следващия етап - четвъртфиналите - отборите изиграха до три победи на един от тях. Съперник на московчани беше испанският клуб Билбао Баскет, който само веднъж успя да победи ЦСКА. Това беше третият мач от поредицата, спечелен от армейския отбор с общ резултат 3: 1, който им даде билет за Финалната четворка. Съперници на нашия клуб на полуфинала бяха гърците от Панатинайкос, които бяха победени два пъти в груповата фаза, които и този път не устояха. Играта обаче беше много трудна - армейският отбор трябваше да възстанови три четвърти и едва в последната настигна съперниците си и грабна победа с разлика от само две точки (66:64).

Стъпка 4

Финалният мач между ЦСКА и Олимпиакос се проведе на 13 май на стадион Sinan Erdem Dome в турската столица. И армейският отбор победи два пъти този гръцки отбор на предварителния етап, но, уви, финалният мач се превърна в огледален образ на полуфиналите. В него руският шампион водеше в резултата три четвърти, а на финала имаше катастрофа - московчани не можаха да запазят 13 точки предимство. Загубили последната четвърт с резултат 8:22, те завършиха мача с разлика от една точка не в тяхна полза - 61:62.