Как Русия се представи на олимпийските игри в Лондон

На 12 август се състоя церемонията по закриването на летните олимпийски игри през 2012 г. в Лондон. Проведени са всички състезания, получени са медали и сега можем да говорим за това как руският отбор се представи на тях.

Според класирането по медали Русия е на четвърто място, зад само отбори от САЩ, Великобритания и Китай. Страната изглежда много достойна. Този път бяха спечелени повече награди, отколкото на олимпийските игри в Пекин. Руските спортисти спечелиха медали в 20 вида спорт, 24 от тях бяха златни. Най-успешни бяха такива дисциплини като волейбол, ходене, художествена гимнастика, бокс, отборно многоборство, синхронно плуване, хвърляне на чук, свободна борба, бягане на 3000 метра с препятствия, джудо, гребане и кану, бягане на 800 метра, височина на скачане. Освен това руските спортисти са спечелили 26 сребърни и 32 бронзови медала. По общ брой медали страната се нареди на трето място.

Министърът на спорта на Русия Виталий Мутко признава, че националният отбор на страната се е показал добре в състезанието. Състезателите бяха изправени пред задачата да надминат резултата от Олимпийските игри в Пекин и те го направиха. Освен това Олимпийските игри в Лондон станаха най-успешните за руснаците през последните години.

На олимпийските игри в Лондон нямаше скандали, свързани с несправедливо съдийство по отношение на Русия. Също така местни спортисти не са забелязани при употребата на допинг, с изключение на велосипедистката Виктория Баранова, която беше дисквалифицирана още преди началото на Олимпиадата.

И Кралското статистическо общество, заедно със статистици от Имперския колеж в Лондон, създадоха собствена таблица с резултати за Олимпийските игри, като взеха предвид броя на спечелените медали, населението на страната, размера на националния отбор, както и БВП на глава от населението. След като анализираха всички фактори, учените създадоха свой собствен рейтинг, поставяйки Русия на първо място в него. Резултатите от статистическите изчисления бяха публикувани в британския вестник The Guardian.