Как върви Ролан Гарос?

Ролан Гарос е един от четирите годишни турнира от най-висока категория, събиращи тенисисти, чиито имена трябва да се търсят в горните редове на класацията на най-добрите ракети в света. Тази година той вече е проведен 111 пъти и ще продължи от 27 май до 10 юни. В същото време има отделни турнири за мъже и жени на сингъл и двойки, както и състезание за смесени двойки.

При мъжете на сингъл Откритото първенство на Франция стигна до четвъртфиналите. Най-лесният за придвижване по турнирната мрежа е миналогодишният победител в това състезание - аржентинецът Рафаел Надал. В четири мача той не даде нито един сет на опонентите си. В последната среща Рафаел не се отнесе приятелски към своя сънародник - Хуан Монако беше напълно победен при резултат 6: 2, 6: 0 и 6: 0. Следващата жертва, очевидно, ще бъде испанецът Николас Алмагро - Надал изглежда много мощен на този турнир. Постоянният му съперник през последните години, Роджър Федерер от Швейцария, също стигна до четвъртфиналите, въпреки че прекарваше много повече време във всеки мач. Тези двама заеха втората и третата линия в списъка на „поставените“тенисисти, а Новак Джокович на първата. Неговите експерти прогнозират Надал като съперници във финалната среща и засега сърбинът оправдава подобни оценки, побеждавайки всички съперници в три мача. Уви, последният от руските тенисисти в този турнир, Михаил Южни, беше елиминиран в третия кръг.

На четвъртфиналите на турнира за жени има една от нашите тенисистки - Мария Шарапова си проправи път до този етап, като за първи път загуби един сет от съперничката си. Но тя отмъсти за напускането на Анастасия Павлюченкова и Мария Кириленко, виновницата за тези тъжни събития, Клара Закопалова от Чехия. В следващия мач я очаква естонката Кая Канепи. Сред изненадите на женската част на Ролан Гарос може да се отбележи поражението в първите два кръга на сестрите Уилямс, както и достъпът до четвъртфиналите на Ярослава Шведова, единствената неразкрита тенисистка на този етап от състезанието. Ярослава се застъпва за Казахстан, но има двойно гражданство и живее в Москва, така че имаме причина да се радваме и да се радваме за сънародника си. Сега тя трябва да играе с Петра Квитова от Чехия.

Ярослава Шведова също се представя на двойки при жените, където неин партньор е американката Ваня Кинг. Тази двойка ще има мач за достигане до полуфиналите с изцяло руската двойка Мария Кириленко - Надежда Петрова.