Кой е Lin Tribute

Китайски състезател по бадминтон на име Tribute и фамилното име Lin се счита за най-вероятния претендент да спечели състезанието по бадминтон за единични мъже на Летните олимпийски игри в Лондон. Спортната биография на този уникален спортист и настоящата му позиция в световната ранглиста дават основание за такова предположение.

В средата на октомври 2012 г. китайският спортист ще навърши 29 години и до тази възраст той е спечелил всички топ титли, които съществуват в състезанието на сингъл за световен бадминтон. Първата му победа на международно ниво преди десет години е победата в Южна Корея на турнира, който е част от световната поредица за Гран При. Като цяло Лин спечели повече от три дузини състезания от тази поредица в кариерата си. През 2006 г. китайският състезател по бадминтон спечели за първи път световното първенство и оттогава само веднъж, през 2010 г., загуби най-високата световна титла от своите съперници.

Три пъти спортист от Средното кралство участва в Азиатските игри, които, подобно на Олимпийските игри, се провеждат на всеки четири години. Като се има предвид, че азиатските играчи на бадминтон доминират в този спорт, общото ниво на участниците в това състезание може би е по-добро от това на олимпийците. Въпреки това, колекцията от награди, събрани от Dunham в този турнир, включва три златни медала и един сребърен и един бронзов медал.

Олимпийските игри в Лондон са третата кариера на Лин Дан. През 2004 г. той не успя да се справи с вълнението и беше елиминиран след първата игра. Следващите олимпийски игри се проведоха в Пекин и донесоха на китайския състезател по бадминтон златния медал от това състезание. Статистиката на срещите му със съперници е уникална - няма нито един играч на планетата, който да е имал повече победи, отколкото поражения при лични срещи с Лин. Експертите смятат, че начинът на играта му е не по-малко уникален, което му позволява да нанася атакуващи удари от почти всяка точка на корта. Също така е неудобно за противниците, че Лин Дан е левичар.

Прави впечатление, че съпругата на китайския спортист Xie Xingfang също е сред елита на световния бадминтон - освен победи в голям брой турнири, тя два пъти стана световен шампион. На Олимпийските игри в Пекин съпругата на Лин Дан спечели сребърен медал.