Кой е Роман Власов

Руските борци се състезаваха успешно на ХХХ летни олимпийски игри в Лондон. Един от златните медали спечели младият спортист Роман Власов. Той спечели победа в тегловата категория до 74 кг в двубой с член на арменския национален отбор Арсен Джулфалакян.

Роман Власов отиде до олимпийското си злато от детството си. Роден е на 6 октомври 1990 г. в Новосибирск. От ранна възраст момчето израства без баща. Понякога семейството имаше проблеми с парите. Роман си спомни, че имаше дни, когато хладилникът беше празен. Но такива трудности само засилиха волята на спортиста. Неговото мото беше фразата от култовия роман на любимия му писател Ърнест Хемингуей: „Човекът не е създаден да търпи поражение“. Роман обяснява, че възприема всеки неуспех като причина да вземе предвид грешките си и да ги поправи в бъдеще.

Може би затова младежът днес се смята за един от най-силните борци в гръко-римския стил. И той бе доведен в спортната секция от по-големия си брат Артем, който се занимаваше с борба, беше майстор на спорта и победител в руското първенство сред младите в този спорт. Роман си спомня как брат му тогава му казал: „Със сигурност ще бъдеш шампион“. И така се случи, а Власов има много шампионски титли.

Например през 2011 г. той стана златен медалист от руското първенство по гръко-римска борба в Тюмен. След това през същата година печели бронзов медал на европейското първенство в Дортмунд. Правейки заключения от грешките си, допуснати на този турнир, Власов взе злато на световното първенство в Истанбул през септември. След това имаше други успешни турнири, където Роман стана победител. Включително европейското първенство през 2012 г., където руският спортист спечели най-високата награда.

И сега, накрая, заслужена победа на летните олимпийски игри в Лондон. Веднага след наградата Роман призна, че още не е осъзнал напълно, че е олимпийски шампион. Въпреки че отиде на състезанието с надеждата да получи златен медал. Власов каза, че след Олимпиадата планира да си почине и след това да продължи тренировките. В крайна сметка той трябва да отиде до нови победи.