1988 Зимни олимпийски игри в Калгари

На 88-ата сесия на МОК в Баден-Баден канадският град Калгари получи правото да бъде домакин на XV зимни олимпийски игри. Това беше трети опит на представителите на града и той беше увенчан с успех за втори път. Спортната програма на игрите от 1988 г. беше разширена в сравнение с предишната олимпиада от седем дисциплини наведнъж, поради което общата продължителност на състезанието се увеличи до 16 дни.

Специално за Олимпийските игри в Калгари и съседния град Канмор бяха построени пет нови спортни съоръжения и бяха реконструирани няколко съществуващи. XV зимните олимпийски игри бяха официално открити на 13 февруари 1988 г. на градския стадион Макмеън. Преди това щафетата на олимпийската факла премина през страната в продължение на 88 дни - факлата измина 18 хиляди километра не само в ръцете на бегачи, но и на снежни скутери и кучешки шейни. Това беше една от най-дългите факелни състезания в историята на зимните олимпийски игри.

Игрите през 1988 г., както и предишните, се проведоха с безспорното ръководство на спортисти от СССР и ГДР. Този път съветските олимпийци успяха да заобиколят германските както по брой награди (29 срещу 25), така и по качество (още 2 златни медала). От 11-те най-високи стандартни медала, спечелени от съветските спортисти, пет бяха спечелени в ски бягане за мъже и жени. И в двете дисциплини по двойково фигурно пързаляне първото и второто място бяха заети от представители на Съветския съюз. Националният отбор на СССР спечели отново в турнира по хокей. Състезателите на ГДР нямат равни на себе си в спортовете по санен спорт - в три дисциплини те спечелиха шест награди от девет, като загубиха едно сребро и един бронз от съседите си от Западна Германия и само един бронз за съветския спортист. Олимпийци от Източна Германия също се отличиха в състезанията по бързо пързаляне с кънки, като спечелиха проклети дузина медали в тях.

Американските спортисти се представиха дори по-зле, отколкото на предишната олимпиада в Сараево. По брой медали отборът на САЩ беше на девето място, като спечели три награди в пързаляне с кънки и фигурно пързаляне. Домакините на 15-те зимни игри получиха един медал по-малко, но златни сред тях нямаше. Общо бяха изиграни 46 комплекта награди и над 1400 състезатели от 57 държави се състезаваха за тях.