Squaw Valley 1960 Зимни олимпийски игри

Зимните олимпийски игри през 1960 г., пети поред, се проведоха от 18 до 28 февруари в Скуо Вали (САЩ). Награди бяха изиграни в 29 състезания в 5 спорта. Участваха общо 655 спортисти, включително 144 жени, от 31 страни по света. Как Александър Кашинг убеди ръководството на федерациите за зимни спортове да бъдат домакини на игрите в Скуо Вали остава за мнозина загадка. Известно е обаче, че по този повод той направи и представи на МОК гигантски модел на града, който му струва 5800 долара.

За първи път Олимпийските игри се проведоха на такава височина - 1889 м надморска височина. Бобслей състезания, поради факта, че в долината Скуо нямаше писта и само 9 от 31 отбора, желаещи да участват в този спорт, не бяха проведени. Затова те отказаха да построят писта специално "за Олимпиадата". Но на тази олимпиада за първи път се проведоха състезания по биатлон и пързаляне с кънки (сред жените). Също така си струва да се отбележи, че този път в историята на OWG са участвали спортисти от всичките 5 континента.

Организаторите на Squaw Valley Game се подготвиха за подобно събитие старателно, като построиха закрит зимен стадион с капацитет 11 000 души, както и други спортни съоръжения. Церемонията по откриването на Олимпийските игри се състоя на 18 февруари на ледения стадион. Присъстваха 15 000 зрители. Заслужава да се отбележи, че шоуто за тази церемония е подготвено от Уолт Дисни, световноизвестния холивудски филмов продуцент. Клетвата от името на всички спортисти, участващи в игрите, беше дадена от фигуристката Карол Хейс.

В Squaw Valley за първи път е въведена компютърна информационна система, която значително улеснява провеждането на състезанията.

В нова дисциплина - биатлон - победител стана шведът Клаес Лестандер. Заслужава да се отбележи, че биатлонистите от СССР тогава получиха бронз и също заеха 4-6 места. В ски 3 "злато" спечели отборът на Германия, по 2 - Швейцария, Швеция и Финландия, по 1 - Франция, Австрия, Канада, Норвегия и СССР.

В бързото пързаляне съветските спортисти бяха най-добрите за изключително превъзходство. Те получиха златни медали в 6 от 8 вида състезания. В допълнение те спечелиха 3 "сребърни" и 2 "бронзови". Останалите 2 най-високи награди са отнесени в родината си от норвежците. В деня на закриване на OWG в долината Squaw бяха организирани стартове за бързо пързаляне, за да се чупят рекордите. Тогава четирикратният победител на Олимпийските игри Е. Гришин постави световен рекорд. Нещо повече, той „излезе“от 40 секунди, за първи път в историята (39, 6). При еднократното пързаляне и двете „злато“бяха спечелени от спортисти от САЩ, както и на предишните игри.

Може би основната изненада в Squaw Valley беше победата на американския отбор по хокей. Фаворитите - Канада, СССР и Чехословакия - бяха без работа. След това нашите състезатели заеха 3-то място.

Вейко Хакулинен, скиор ветеран от Финландия, спечели пълния набор от награди. Златният олимпийски медал беше третият му поред.

Както през 1956 г., и този път в неофициалното отборно състезание спортистите от СССР бяха главата над всичко, спечелвайки 146,5 точки и 21 медала (7-6-8). Това беше рекорден брой награди за онова време. Второто и третото място си поделиха шведите и състезателите от САЩ - по 62 точки и по 3 златни.