Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Швеция - Русия

Във финалната среща от груповата фаза на световното първенство по хокей на лед, проведено в Словакия, руският национален отбор се противопостави на един от основните фаворити на целия турнир - отборът на Швеция. Окончателното разпределение на местата в горната част на таблицата от група Б зависи от резултата от тази игра.

Преди финалната среща в група В руският национален отбор по хокей на лед на Мондиал 2019 зае първо място. Последните съперници на руснаците в груповата фаза бяха хокеисти от Швеция. Този скандинавски отбор доведе много от своите звезди на турнира. Следователно наблюдаваната игра изглеждаше една от най-интригуващите в турнира от предварителния етап.

Играта започна с взаимно желание между отборите за притежание на шайбата. През първите пет минути на срещата публиката не видя никакви шансове за гол. Шведският национален отбор по-често атакува позиционно. Руснаците се опитаха да контраатакуват. На 8-ата минута резултатът се промени. Дейността на скандинавските хокеисти в чуждата зона доведе до изоставена шайба. Удар на Маркус Петерсън от синята линия удари капитана на лавината в Колародо Габриел Ландеског. От звездния център напред на шведите черупката рикошира в портите на Андрей Василевски. Швеция поведе с 1: 0.

След пропусната шайба руснаците се опитаха да играят по-активно в чужда зона, но това не доведе до опасни моменти на вратата на Маркстрем, а до отстраняването на Сергей Андронов. Нападателят ЦСКА в чужда зона закачи противник с тояга и получи заслужени две минути. Руснаците играха примерно в малцинството, като не позволиха на шведите да увеличат резултата.

Няколко минути по-късно Кирил Капризов получи глоба. Руснаците отново спечелиха две минути игра в неравностойни композиции в атакуващата зона. Скандинавските хокеисти създадоха напрежение на вратата на Василевски, но вратарят на Тампа Бей с помощта на защитата не допусна втори гол.

Първият период завърши при резултата 1: 0 в полза на Швеция. Скандинавските хокеисти изглеждаха по-добре през първите двадесет минути от играта, стреляха по-често във вратата и имаха териториално и игрално предимство.

През втория период играта се промени драстично. Руският национален отбор изравни резултата още в първата минута. Тримата Гусев - Анисимов - Кучеров подредиха идеална атака със своите подавания, след което нападателят на Чикаго изравни резултата. Второто попадение срещу шведите бе организирано от руснаците след 4 минути. Хвърлянето на Михаил Сергачев от синята линия бе затворено от Евгений Дадонов, който успя да замести клуба през есента и да смени посоката на полета на шайбата. За нападателя на Флорида Пантерс този гол беше вече седми в турнира.

На 9-ата минута двете основни звезди на руския хокей от последното десетилетие изиграха страхотна комбинация. Евгений Малкин даде асистенция на Александър Овечкин, след което нападателят на Вашингтон принуди Якуб Маркстрем да се предаде за трети път.

Руският национален отбор продължи да разкъсва защитата на Швеция. На 15-ата минута Кирил Капризов отбеляза първото си попадение на Мондиал 2019, който хвърли веднага след избиването, спечелено от Кузнецов. 4: 1 в полза на руския национален отбор. Може би този гол най-накрая сломи шведите. До края на периода скандинавците отстъпват още два пъти и то в рамките на една минута. Първо вкара Михаил Григоренко, а след това нападателят на Питсбърг Евгений Малкин. Крайният резултат от мача след два периода е 6: 1 в полза на руския национален отбор.

В последния период публиката видя още четири гола. Три от тях бяха организирани от шведски хокеисти. На 13-ата минута Уилям Нюлендър намали разликата, правейки резултата 6: 2. На руснаците им отне по-малко от минута да отговорят. Дмитрий Орлов отговори със своята вкарана шайба. След това стана окончателно ясно, че победител в срещата ще бъде руският отбор. Може би това отпусна местните хокеисти. Обвиненията на Иля Воробьов отстъпиха още два пъти през последните три минути. Отличиха се шведските защитници Екман-Ларсън и Клингберг.

Крайният резултат от срещата е 7: 4 в полза на руския национален отбор. Този резултат позволи на нашия отбор да спечели уверено група Б. Съперници на руснаците на четвъртфиналите ще бъде националният отбор на САЩ.