Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Канада - Франция

Световното първенство по хокей на лед постепенно набира скорост. Заедно с това основните претенденти за златни медали започват да установяват взаимно разбирателство в своите отряди. За това помагат мачовете от груповата фаза с отбори, които очевидно отстъпват в класа. Зрителите можеха да гледат подобен мач в Кошице в изпълнение на канадския национален отбор.

В четвъртия кръг от предварителния етап в група А националният отбор на Канада игра срещу френския национален отбор. Позицията на турнира задължи основателите на хокей да подхождат с сериозност към мача, тъй като канадците имаха само шест точки в актива си след три мача (две победи и едно поражение от домакините на словашкото първенство).

Както се очакваше, канадците започнаха активно мача, но в първите минути не можаха да уцелят вратата на съперниците. Когато играеше в еднакви композиции, френският национален отбор се държеше достойно. Таблото се промени за първи път, след като европейците спечелиха заличаване. Когато играха 5 на 4, канадските хокеисти нямаха време да създават опасни моменти, тъй като французите почти веднага си тръгнаха отново. Повече от минута канадският национален отбор имаше преднина за двама играчи. Такова предимство скоро се почувства. На 9-ата минута на срещата Антъни Манта изпрати шайбата във вратата на френския национален отбор с точно хвърляне от десния кръг за вкарване.

Вторият гол не закъсня. На 11-ата минута на срещата играчът на Едмънтън Ойлърс и Мейпъл Лийвс Дарнел сестра вкара с блестящ пас към празната врата на нападателя на Лас Вегас и лидера Джонатан Маркесо

В края на периода младият нападател на Tampa Bay Lightning Антъни Чирели пое водещите роли в канадския национален отбор. Първо, хвърлянето на съотборника на Никита Кучеров уцели гредата, а на 17-ата минута, след като получи пас отзад на вратата, Чирели все още разстрои френския вратар за трети път. Резултатът 3: 0 в полза на националния отбор на Канада издържа до свирката за първата почивка.

Противно на очакванията на канадските фенове, техният национален отбор през втория период не успя да продължи поражението на французите. Играчите на кленови листа атакуваха, но не можаха да уцелят портата. В допълнение, чуждестранните майстори са печелили изтриване два пъти през периода. Френският национален отбор не можа да реализира първия от тях и дори почти го пропусна при опасна контраатака. Европейците изиграха второто числено предимство много по-добре. В 17-ата минута на периода, когато оставаха шест секунди, преди изгоненият канадец да излезе, Деймиън Флери неудържимо хвърли в близкия горен ъгъл на вратата на вратаря на Канада и Филаделфия Флайърс Харт. Резултатът стана 3: 1 в полза на отвъдморските хокеисти. Числата на таблото не се променят до края на втория период.

След 3 минути в последния период французите успяха да вкарат втория си гол. Германските европейски легионери Антъни Реш се възползваха от мудността на канадските защитници и удариха портата на Каспер Харт, намалявайки разликата до минимум.

След пропуснатата шайба канадците започнаха да играят по-активно. Плодът на това беше вторият гол на Антъни Манта в мача. На 9-ата минута на периода нападателят завърши черупка от стотинка във френската врата. Резултатът стана 4: 2 в полза на „кленовите листа“. Две минути по-късно Марк Стоун разстрои французите за пети път с хвърляне в полузона.

В края на мача играчите на отбора започнаха да напускат често. Финалният сегмент на срещата се разигра от националните отбори в неравен състав. Резултатът на таблото не се е променил. Отборът Канада спечели третата си победа в световното първенство с общ резултат 5: 2.