Резултати от португалското футболно първенство 2018-2019

Съдържание:

Португалското футболно първенство (Liga Sagres) отстъпва по класиране на вътрешните първенства на Англия, Италия, Испания, Германия, Франция и Русия. Въпреки това има интерес на зрителите към този турнир. Няколко португалски клуба едновременно представляват страховита сила, включително на арената за Европейската купа.

В елитната дивизия на португалското първенство има 34 клуба. Може би най-известните от тях са Порто, Бенфика и Спортинг. Тези отбори традиционно се състезават за шампионската титла. През сезон 2018-2019 интригата при разпределението на финалните места остана до последния кръг.

Награди в Sagres League 2018-2019

Лисабон Бенфика стана португалският шампион за сезон 2018-2019. В края на тридесет и четири мача отборът вкара 87 точки. В същото време статистиката за разликата между отбелязани голове и допуснати точки до значително превъзходство на футболистите от Лисабон над играчи от други клубове. И така, Бенфика вкара 103 гола, но допусна само 31 гола. Въпреки такива ярки показатели, първенството трябваше да бъде спечелено в последния кръг, защото Порто (вечният съперник на Бенфика) изоставаше само на няколко точки по точки. Лисабонският триумф беше предопределен благодарение на победите в последните пет мача от турнира, докато Порто загуби точки в един от петте мача, след като игра в равен резултат в предпоследната игра на шампионата. Така Порто остана втори в крайното класиране с 85 точки.

Бронзовите медалисти от португалското първенство бяха играчите на "Спортинг" (Лисабон). Запасът от точки на този отбор в края на шампионата беше 74 точки. От началото на Сагреш лига отборът на Спортинг се смяташе за клуб, способен да се състезава с двата гиганта на португалския футбол, но в действителност това не се случи.

Разпределение на местата в еврокуповете

Седмото място на португалската лига в общата таблица на коефициентите на УЕФА позволява на два отбора от Sagres League да се състезават в Шампионската лига. Бенфика като шампион ще се класира за груповата фаза на Шампионската лига през следващия сезон. Порто, благодарение на спечелените сребърни медали, ще започне своя път в основното европейско състезание на Стария свят от квалификационния етап.

Лисабонският "Спортинг" благодарение на третото място в турнира получи право да играе следващия сезон в Лига Европа. Подобно на шампионите, Спортинг стигна направо до груповата фаза на UEL. Друг отбор от Португалия, който спечели правото да играе в Лига Европа в края на шампионата, беше Брага. Този клуб изоставаше от първите три само с 67 точки.

Губещи от сезона

Последните три места в португалското първенство изпадат в долната дивизия. Освен това няма преходни мачове за правото да останеш в елита на португалския футбол. Feirency имаше катастрофален сезон. Отборът вкара само двадесет точки в тридесет и четири мача и заслужено остана на последното място на финалната маса. Национал с 28 точки е на 16-а позиция. Този резултат също допринесе за изпадането на клуба в португалското първенство от дивизията по-долу. Друг губещ през сезон 2018-2019 беше клубът Shawish (32 точки и 15-то място в класирането).