Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Швейцария - Русия

В двата последни кръга от груповата фаза на световното първенство по хокей на лед в Словакия руският национален отбор трябваше да играе със сериозни съперници. Според регламента на турнира, на 19 май обвиненията на Иля Воробьов се срещнаха с националния отбор на Швейцария, отбор, който имаше четири победи в пет срещи.

Швейцарският национален отбор докара достоен състав на световното първенство по хокей в Словакия. Всички лидери на националния отбор, освободени от клубовете си в НХЛ, се присъединиха към редиците на европейците. Поне две швейцарски петици представляват страховита сила.

Началото на срещата остана за руснаците. Още в първата си смяна швейцарските хокеисти спечелиха малцинство, но "червената кола" не успя да реализира численото предимство. След това руснаците продължиха да играят активно, благодарение на което швейцарците имаха проблеми с излизането от зоната си. На 4-ата минута на срещата Дмитрий Орлов направи самостоятелно бягане до вратата на швейцарския национален отбор, но не можа да вкара. Подобно активно действие на защитника не премина, без да остави следа - нападателят на "Чикаго" Артем Анисимов довърши шайбата във вратите на Джинони. Русия поведе с 1: 0.

След попадението териториалното и игрово предимство на руснаците се увеличиха, но публиката не видя втората шайба през първия период. Едва през втората половина на двадесетте минути швейцарците започнаха да атакуват позиционно вратата на Александър Георгиев.

В последната част на периода швейцарският национален отбор може да се превърне в актив, което беше улеснено от две отстранения от руснаците. Въпреки опасните хвърляния на номиналните домакини на мача, вратите на руския отбор останаха непокътнати до сирената за почивката.

Отборът започна втория период с игра на четирима играчи. Численното предимство на швейцарците не продължи дълго и не доведе до опасни атаки. Скоро обаче обвиненията на Иля Воробьов отново напуснаха. Численото мнозинство на швейцарците бяха остри, но вратарят на Ню Йорк Рейнджърс продължи да поддържа целта непокътната. Може би Александър Георгиев беше най-добрият играч в руския национален отбор през втория период. Младият вратар спаси руския национален отбор няколко пъти от неизбежен гол.

На 7-ата минута резултатът на таблото все още се промени. За местните фенове това беше радостно, защото Никита Кучеров, с трансфера на приятеля си Никита Гусев, удари портите на Джинони, като по този начин спечели личната си тринадесета точка в турнира по системата гол + пас.

Втората половина на периода премина в атаки с две остриета, но резултатът не се промени. Швейцарците изостанаха с 0: 2. В края на периода страстите започнаха да кипят. Отборите спечелиха взаимно отстраняване за грубост, което доведе до играта в непълни, но еднакви композиции в началото на последните двадесет минути.

Руският отбор прекара третия период спретнато, с поглед към собствените си голове. Имаше сравнително по-малко шансове пред вратите на Георгиев и Джинони, отколкото в първите сегменти на срещата. Руснаците имаха предимство в играта, имаше по-голяма вероятност да стрелят по вратата. Никита Гусев пропусна шанс да отбележи при страхотен шанс. Хвърлянето на Лас Вегас напред бе отразено от бара. 5 минути преди края на играта защитникът на Торонто Мейпъл Лийфс Никита Зайцев даде отличен пас на Артьом Анисимов, след което централният нападател пренасочи кръга към Никита Кучеров. Нападателят на Тампа отиде един на един с вратаря и беше точен. Този гол беше последен в мача.

Руснаците прекараха последните четири минути от срещата в малцинство (пенсионираха се два пъти). Швейцарците смениха вратаря за шестия полеви играч, но не успяха да вкарат. В последните секунди на мача барът игра за местни хокеисти.

Крайният резултат от конфронтацията е 3: 0 в полза на руския национален отбор. Този резултат позволи на руснаците да останат на върха в класирането на група В.