Световно първенство по хокей на лед 2019: преглед на мача Латвия - Русия

На 18 май 2019 г. руският национален отбор по хокей на лед изигра петия си мач на световното първенство в Словакия. Подопечните на Иля Воробьов се противопоставиха на латвийски хокеисти, които все още не бяха загубили шансовете си да достигнат решаващия етап на Мондиала. Очакваше се играта да бъде упорита и безкомпромисна.

За да се запазят шансовете за достигане до плейофите на националния отбор на Латвия, беше необходимо да се вземат точки от руския отбор. Балтийските хокеисти са настроени добре на предстоящия мач, което стана ясно още от първите смени.

Първоначалният сегмент на играта се проведе под силен натиск от латвийците. Хокеистите на руския национален отбор изпитваха сериозни проблеми с излизането от собствената си зона. След първата смяна на тримата обаче Овечки - Кузнецов - Барабанов, играта премина към целта на латвийския национален отбор. Легионери от Вашингтон не позволиха на латвийците да напуснат собствената си зона, създавайки опасни моменти. Подобна активност на руснаците не доведе до изоставена шайба.

В средата на периода започнаха премахвания. Отначало националните отбори играха в равни, но непълни композиции (четири на четири), а след това руснаците отново си тръгнаха. Когато играеше четири на три, националният отбор на Латвия успя да открие резултата в мача. На 11-ата минута Оскар Цибулскис се разписа, удряйки близкия ъгъл на вратата на Андрей Василевски. Вратарят на Tampa Bay Lightning не успя да се премести след бързия трансфер на латвийци. Ъгълът на вратата на руснаците остана незащитен.

Скоро руският национален отбор получи своя шанс да се възстанови. Обвиненията на Иля Воробьов играха в мнозинството в продължение на четири минути. През това време порой от атаки удари портата на латвийския отбор. Никита Кучеров и Гусев удрят рамката, Александър Овечкин няколко пъти опасно хвърля в целта. Всички тези опити не доведоха до гол. Латвийският национален отбор се изправи героично.

В края на периода руснаците можеха да пропуснат още при опасна контраатака, но Андрей Василевски спаси отбора. За първи път в турнира руският национален отбор загуби по време на мача. Броят преди сирената за почивката не се е променил. Латвия водеше с 1: 0.

В началото на втория период руснаците успяха да изравнят резултата. Мощен далечен удар на Дмитрий Орлов достигна целта си. На защитника на Вашингтон Кепитълс му бяха нужни само 27 секунди от избиването, за да завърже таблото.

На 4-ата минута на периода предимството на по-квалифицираните хокеисти засегна. Руската мажоритарна бригада под ръководството на Евгений Малкин организира втората шайба срещу латвийските хокеисти. Никита Гусев се отличи с трансфера на Евгений Дадонов. След гола руснаците продължиха да доминират. „Червената кола“атакува много и опасно, което доведе до третото попадение срещу латвийския национален отбор. Този път голмайсторът на настоящия турнир Никита Кучеров вкара един на един с вратаря.

Краят на периода за руския национален отбор се оказа смачкан. Причината за това бяха две заличавания, поради което местните хокеисти бяха принудени да завършат вторите двадесет минути три заедно срещу петима съперници. Защитата на руснаците издържа, резултатът 3: 1 остана до сирената за почивката.

В последния период зрителите не видяха изоставените шайби. Най-близо до гол бяха руските хокеисти Никита Кучеров и Дмитрий Орлов, но на хвърлянията на тези хокеисти липсваше точност. За латвийския национален отбор изигра рамката на портата. Окончателният резултат от мача 3: 1 в полза на руския национален отбор позволи на местните играчи да спечелят петата победа в турнира, благодарение на което руският отбор запазва първия ред в таблицата в група В на Мондиал 2019.