Как беше Олимпийските игри през 1972 г. в Мюнхен

Летните олимпийски игри през 1972 г. в Мюнхен се превърнаха в една от най-известните. Градът се подготвя за него в продължение на много години; много нови спортни съоръжения са построени. В състезанието взеха участие рекорден брой спортисти и участващи държави. Въпреки това светът я запомни не със спортните й постижения, а с напълно различни събития.

7134 спортисти от 121 държави взеха участие в летните олимпийски игри през 1972 г. За първи път техните спортисти бяха изпратени от Албания, Горна Волта, Габон, Дахомей, Северна Корея, Лесото, Малави, Саудитска Арабия, Свазиленд, Сомалия, Того. Набори от награди бяха изиграни в 23 вида спорт. За първи път по време на Олимпийските игри беше представен официалният талисман на събитието, това беше многоцветният дакел Waldi.

Според резултатите от състезанието лидери в класирането по медали бяха спортисти от СССР, които спечелиха 50 златни, 27 сребърни и 22 бронзови медала. Интересното е, че съветските спортисти бяха натоварени да спечелят поне 50 златни медала в чест на 50-годишнината от основаването на Съветския съюз. Съветските олимпийци се справиха със задачата. Второто място зае американският отбор, неговите състезатели получиха 33 златни, 31 сребърни и 30 бронзови медала. Трето място отиде в ГДР с 20 златни, 23 сребърни и 23 бронзови медала.

Състезанията по лека атлетика бяха много упорити. Съветският спринтьор Валери Борзов успя да спечели два златни медала наведнъж, нарушавайки неразделения монопол на американците. За местните спортисти това бяха първите златни медали в спринта. Виктор Санеев спечели втория си златен медал в тройния скок. Ленинградският ученик Юрий Тармак стана шампион в скока на височина, като преодоля височината от 223 см. Гимнастичката Олга Корбут се представи блестящо, спечелила три медала от най-висок стандарт и един сребърен наведнъж.

Кубинските боксьори, обучени от съветския треньор Андрей Червоненко, показаха сензационен резултат в Мюнхен, спечелиха три златни медала. Боксьорите от СССР с два златни медала бяха точно зад тях. Всички златни медали, с изключение на един, отидоха при съветските гребци в каяк и кану. В свободния стил и класическата борба борците от СССР спечелиха 9 златни медала.

Не без спортни сензации на Олимпийските игри - по-специално американският плувец Марк Шпиц постигна безпрецедентен успех, спечелвайки седем златни медала наведнъж и поставяйки седем световни рекорда.

За съжаление олимпийските игри в Мюнхен бяха засенчени от трагедията на завземането на израелския отбор от палестинските терористи на 5 септември. Много непрофесионален опит на полицията да освободи заложниците доведе до смъртта на единадесет спортисти и един полицай. Именно тази трагедия подтикна световните тайни служби да създадат специални групи за борба с тероризма.

Беше решено Олимпиадата да продължи. Една от причините за това решение беше желанието да се покаже, че усилията на терористите не могат да сломят духа на спортистите, а Олимпийските игри са над всякакви политически различия.