Игри с отборни топки: Хандбал

В съвремието съществуват различни игри с топка: баскетбол, волейбол, футбол и други. Правилата може да са различни, но същността е една и съща за всички - борбата за цел. Тези спортове са доста известни. Например има безброй фенове на футбола или баскетбола. Има и друг спорт, който може да привлече вниманието на зрител, който се интересува от състезания с отборни топки. Това е хандбалът.

Етимологията на думата хандбал е проста. И така, ръка се превежда от английски като ръка, а топката е топка. Съответно хандбалът се играе с топката. Разликата между хандбала и нетбола е, че при първата форма се осигурява гол, а не пръстен. Хандбалът се нарича още игра с хандбал.

Докато мачове по футбол или плажен волейбол могат да се играят на открито, хандбалът е разрешен само на закрито. Площта за този спорт е със собствен размер 40 на 20 метра. Топката с тегло 425-480 g се използва от мъжете, но теглото на снаряда за жени е 325-380 грама. Играта включва две полувремена, всяка с по 30 минути. Почивка между половинките 10 минути.

Целта на спортната игра е да хвърли топката във вратата на противника. Не можете да се приближите до целта по-близо от шест метра и да я хвърлите, в противен случай целта няма да бъде отчетена. Играчите на полето играят топката с ръце. Печели отборът с най-много голове. Вратарят на отбора може да защити целта с която и да е част от тялото си.

Ако има равенство в мача след изтичане на две полувремена, ще бъдат назначени две допълнителни продължения от 5 минути. В случай на равен резултат се назначава още едно полувреме и ако след него има равенство на таблото, тогава ще бъдат назначени серия от свободни хвърляния и двата отбора ще направят 5 удара към противниковата врата от седемметъра марка.

В съвремието съществуват професионални хандбални лиги. Провеждат се сериозни големи турнири в този спорт. Като световното и европейското първенство.

Този спорт се играе както от мъже, така и от жени. Хандбалът е част от програмата на летните олимпийски игри.