Световна купа на ФИФА: Основни правила

Съдържание:

Веднага щом веднъж на всеки четири години започва разговор за правилата, според които се организира и провежда световното първенство по футбол, например Световното първенство по Бразилия 2014, феновете веднага, а не винаги с добра дума, помнят съдийството на игрите. По някаква причина, напълно забравяйки за съществуването на други организационни правила, според които се провежда основният турнир от четиригодишния период.

Световните първенства на ФИФА се провеждат съгласно правилата на ФИФА

Далеч не от най-силните

В заключителния етап на шампионата участват 32 отбора, традиционно наричани най-силните. Но на практика това не винаги е вярно. В крайна сметка само най-добрите отбори от всеки континент, които имат съответната квота на Международната футболна федерация (FIFA), получават правото да играят на световното първенство. Между другото, там те са предпочитани да се наричат региони на планетата. И затова далеч не е факт, че някои от европейците, които не са стигнали до финалния кръг, са по-слаби от щастливия си конкурент. Например от Латинска Америка или Африка.

Обучение

Първият етап от шампионата, често наричан квалификация, е традиционното квалификационно състезание. Те се управляват от регионални федерации на почти всеки континент (Азия, Африка, Европа, Океания). А също и в Северна / Централна и Южна Америка. Единствената Световна купа, в която се провеждаха само финалните състезания, беше първата, през 1930 година.

Въпреки че всички квалификационни турнири се организират от континенталните футболни федерации (в Европа, където играе руският национален отбор, това е УЕФА), броят на групите и участниците в бъдещия финален етап зависи от решението на ФИФА. Само той определя колко победители в регионални турнири ще отидат директно в същата Бразилия или Русия-2018 и кой ще има допълнителни мачове. Основната цел на такава политика, при която много наистина силни отбори остават извън играта, е да осигури спортни стимули за азиатския, африканския и латиноамериканския футбол, който е малко по-слабо развит от европейските или южноамериканските си колеги.

В резултат на такава система от 53 отбора от европейския континент само 13 бяха избрани за Бразилия, включително Русия. А от девет южноамерикански (с изключение, разбира се, на домакините) - пет. На азиатския континент 43 отбора се бориха за четири билета и едно място в двубойния мини-турнир на двата отбора. Само четири късметлии ще заминат за Бразилия. Африка получи пет места от ФИФА, а 47 загубени останаха. В Северна и Централна Америка 35 отбора се състезаваха за три директни места и друг в плейофите. Четирима от тях също ще заминат за Бразилия. Океания се оказа единственият гъсто населен континент, който няма да бъде представен в турнира. Победителят в тази зона, националният отбор на Нова Зеландия в допълнителни мачове загуби от Мексико.

Намален билет

Според правилата на FIFA билетът за основния турнир от четиригодишния период е официално безплатен и всъщност в замяна на огромни организационни разходи получава само отборът на приемащата държава. Не е трудно да се досетим, че в Бразилия екипът на тази южноамериканска държава се превърна в нея. Любопитно е, че до 2002 г. подобна придобивка се предоставяше на действащия шампион. Но по-късно ситуацията се промени и шампионът през 2010 г. Испания се бори за пътуване до Рио де Жанейро и Куритиба наравно с останалите.

Кой ще играе на финала?

Решаващият етап от Световната купа ще се проведе на два етапа. 32 отбора ще вземат участие в първия, но след края на осем групови турнира, точно половината ще останат в един кръг. Вторият етап или плейофите могат да се нарекат нокаут турнир. В неговите рамки ще се проведат съответно игрите от 1/8, четвърт- и полуфиналите. А Световната купа ще завърши два решителни мача директно за медалите - златен и бронзов, и представянето на победителя от основния финал на Световната купа.