Какви са шансовете на руския отбор на олимпийските игри в Лондон

След няколко дни в столицата на Великобритания ще се открият 30-те летни олимпийски игри. Много спортисти от цял свят ще се състезават за награди в това престижно състезание. Сред тях ще бъдат руснаците.

Националният отбор на СССР, чийто правоприемник стана Русия, беше смятан за основен фаворит за победа в отборното олимпийско класиране. Разбира се, те постигнаха такъв зашеметяващ резултат като на олимпийските игри в Москва през 1980 г., когато нашите спортисти спечелиха 80 златни медала, само при липса на много сериозни състезатели. Но 50 златни медала в Мюнхен, 49 златни медала в Монреал, особено 55 най-високи награди в Сеул, говориха сами за себе си.

Разпадът на СССР и последвалият период на хаос в икономическия и политически живот на Русия си свършиха работата. Ако на Олимпийските игри през 1992 г. в Барселона спортисти от 12 бивши републики на Съветския съюз, действащи като един отбор, все още са могли да заемат първо място по инерция, след като са спечелили 45 златни медала, а след 4 години на Олимпийските игри в Атланта руският отбор постигна само 26 медала от най-висок стандарт … На първо място с огромно предимство (44 златни медала) беше отборът на САЩ.

Положителните тенденции, започнали в края на 90-те години, доведоха до факта, че руснаците бяха по-успешни на следващите олимпийски игри. 32-те златни медала в Сидни (2000 г.) изглежда вдъхнаха надежда, че Русия вече може да бъде сериозен конкурент на САЩ. Но след това бързо се развива Китай. Още на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. китайският отбор уверено изтласка Русия до третото общо отборно място, спечелвайки 32 златни медала (руснаците - само 27). И вече на Олимпийските игри в Пекин през 2008 г. китайците като цяло станаха триумфални, след като получиха 51 медала от най-висок стандарт. Американците са на второ място с 36 златни медала, а руснаците са трети с 23.

Уви, практически няма шанс на олимпийските игри в Лондон нашите състезатели да направят чудо и отново да станат лидери. Реалността е, че нашият лимит е 3-то отборно място. Това е резултатът, към който се стремят руските спортисти. Минималната задача е да вземете 25 златни медала. Максималната задача е 30.