Кой е Юсейн Болт

Бегачите на къси разстояния от Ямайка са най-вероятните претенденти да спечелят всяко състезание, в което се състезават. Най-известният спортист в тези дисциплини за бягане - Юсейн Сейнт Лео Болт - също представлява тази малка островна държава, разположена в Карибите.

Юсейн навършва 26 години на 21 август 2012 г. Преди четири години тази лична дата падна в ден за почивка между двете финални състезания от предишните олимпийски игри, които тогава се проведоха в Пекин. Със сигурност този рожден ден ще бъде запомнен от спортиста в най-ярките цветове - на 20 август той спечели олимпийско злато в надпреварата на 200 метра, като същевременно счупи световния рекорд на известния американец Майкъл Джонсън. И на 22 август се проведе щафетното състезание, което отборът на Ямайка, благодарение на усилията на Болт, също спечели с нов световен рекорд. В допълнение към тези два златни медала на Олимпийските игри в Пекин, феноменалният бегач има и злато на 100 метра, също спечелено със световен рекорд.

Преди олимпийските стартове през 2008 г. спортната биография на черния гигант (височина - 1 метър 95 см) имаше две златни и сребърни награди на Световното първенство за младежи, четири златни медала за подобно състезание за млади спортисти в Централна Америка, злато и сребро на Панамериканските младежки игри. В категориите "за възрастни" преди Олимпиадата в Пекин Юсейн Болт на два пъти зае второ място на световното първенство и веднъж стана първият на първенството в Централна Америка. А след летните игри в Китай спортистът попълни колекцията си с пет златни медала от световното първенство и още два световни рекорда. Десет пъти той беше обявен за най-добър спортист на годината според версии на различни организации, включително Международната асоциация на лека атлетика федерации IAAF. Преди Олимпийските игри в Лондон Болт заема най-високата позиция в рейтинга на тази асоциация. Не е изненадващо, че Юсейн дойде на игрите през 2012 г. не просто, за да се състезава за наградите, а за да постави рекорд от 9,4 секунди на 100 м и избяга два пъти разстоянието за 19 секунди. Въпреки че в отбора на Ямайка той има много достоен състезател - Йохан Блейк на два пъти изпревари Болт на старта на националното първенство.