Зимни олимпийски игри 1948 г. в Санкт Мориц

Първата бяла олимпиада след Втората световна война се проведе в Швейцария. Тази страна не беше засегната от боевете и Санкт Мориц вече беше столица на Олимпийските игри през 1928 година. Следователно той не се нуждаеше от специална подготовка - основните спортни съоръжения и опитът на организацията бяха на разположение.

Зимните олимпийски игри през 1948 г. станаха юбилейни, пети поред. В него участваха 669 спортисти, представляващи 28 държави. Политиката остави своя отпечатък върху организацията на игрите. Международният олимпийски комитет не позволи на отбори от Германия и Япония да участват в състезанието. Съветският съюз, който по това време започва да заема водещи позиции в някои спортове, изпраща делегация от функционери на игрите. След завръщането си тя съобщи, че за СССР е твърде рано да участва в зимните олимпийски игри.

В Санкт Мориц бяха изиграни 22 комплекта награди в 9 вида спорт: ски бягане, хокей, фигурно пързаляне, скандинавски комбинирани, бобслей, скелет, алпийски ски, кънки на лед и ски скокове.

Шведите царуваха върховно в ски бягането. Те станаха победители и в трите дисциплини - състезанията на 18 и 50 км, както и щафетата 4х10 км. На сингъл само един бронз отиде при финландците, които също бяха втори в щафетата. Още един бронзов медал за норвежкия щафетен отбор.

Както се очакваше, канадците спечелиха хокейния турнир, но не без затруднения. След като спечелиха същия брой точки с националния отбор на Чехословакия и играха с тях при равенство 0: 0, канадските хокеисти получиха златни медали от най-добрата разлика между отбелязани и пропуснати голове.

В дисциплините алпийски ски героят стана французинът Анри Орее, който спечели два златни и един бронзов медал. При ски скоковете целият подиум беше зает от норвежки летящи скиори. Второто място е заето от победителя на Олимпийските игри 1932 и 1936 г. Биргер Рууд. Този смел мъж беше затворен в концентрационен лагер за отказ да участва в спортни и политически събития по време на войната.

Фигуристите на Норвегия взеха злато в три от четирите дисциплини, представени на Олимпийските игри. Американецът Ричард Бътън откри нова ера във фигурното пързаляне. В безплатната програма той въведе акробатични елементи и скокове. Бътън стана първият скейтър, който изпълни двоен аксел на Олимпийските игри.

В неофициалното класиране Норвегия, Швеция и Швейцария спечелиха по 10 медала. Олимпийският отбор на САЩ се класира на четвърто място с девет медала.