Как беше олимпийските игри през 1928 г. в Санкт Мориц

Вторите зимни олимпийски игри през 1928 г. се провеждат в Санкт Мориц (Швейцария) от 11 до 19 февруари. Претендентите за игрите бяха Енелберг, Давос и Санкт Мориц. Изборът на последния се дължи на наличието на добри ски писти на това място.

Как беше Олимпийските игри през 1928 г. в Сейнт Мориц

На зимните олимпийски игри през 1928 г. присъстват 25 държави, 491 спортисти (от които 27 жени). Медалите бяха раздадени в 13 номера от шест спортни програми.

При пързаляне с кънки и ски съперничеството се засили, но резултатът практически не се различава от резултатите от първите олимпийски игри през 1924 година. Спортисти от Норвегия са загубили само един от четирите златни медала тук (ски).

При пързаляне с кънки Клас Тунберг от Финландия спечели два златни медала на дистанции 1500 м и 500 м. Норвежците Бернт Евенсен и Ивар Балангруд спечелиха по едно злато в същите състезания.

Шведските скиори спечелиха състезанието на 50 км. Според експерти, поради размразяването, набъбналата тежка ски писта попречи на норвежците да демонстрират високата си техника на бягане. Изминавайки разстояние от 18 км, когато все още нямаше размразяване, скиорите от Норвегия се показаха много по-силни от своите съперници. Злато на това разстояние беше взето от Йохан Гротмсбротен, той беше и първият в биатлона.

Швейцарски състезатели в състезания по скелети не успяха да получат нито един медал. Но американците успяха да спечелят злато и сребро в състезания за бързи шейни. Участниците от САЩ също се оказаха по-силни от останалите в бобслей - вторият американски отбор спечели, първият зае второ място.

Хокейният турнир бе спечелен от канадците. Те не дадоха нито един гол на съперниците си от Швеция.

По време на състезанието по фигурно пързаляне само Гилис Графстрьом от Швеция успя да защити титлата шампион, осигурявайки медал през 1924 година. В състезанието при жените шампионата бе спечелена от Соня Хени, норвежка фигуристка, която стана световен шампион година преди Олимпиадата. В кънките по двойки френските фигуристи Пиер Брюне и Андре Жоли взеха злато. Австрийските фигуристи получиха два сребърни и бронзови медала.

В отборната надпревара, както и на игрите от 1924 г., атлетите на Норвегия печелят, след като получават 93 точки (15 медала, от които 5 златни, 5 сребърни и 5 бронзови). На второ място останаха американците, които спечелиха 45 точки (6 медала: 2 златни, 2 сребърни и 2 бронзови). Третото място заеха състезателите на Швеция, които спечелиха 35 точки (5 медала: 2 златни, 2 сребърни и 1 бронзов).