Който стана параолимпийски шампион в Русия

XIV летни параолимпийски игри се проведоха в Лондон от 29 август до 9 септември 2012 г. В тях са участвали почти 4200 спортисти с увреждания от 166 държави, които са се състезавали за 503 комплекта отличия в 20 вида спорт. Руснаците играха в Лондон много успешно, след като значително подобриха резултатите, показани от нашия отбор на предишните мачове преди четири години.

На предишните Параолимпийски игри в Пекин руските състезатели в неофициалното класиране по медали бяха осми с 63 медала, от които 12 златни. Резултатите от тази Параолимпиада - 102 медала и второто общо отборно място по този показател. Най-голям брой награди - 46 - бяха донесени в страната от спортисти от Параолимпийските игри, които успяха да се изкачат 19 пъти до най-високата стъпало на подиума, 12 пъти бяха втори и 15 пъти бяха трети.

Бегачът Евгений Швецов от Мордовия стана трикратен шампион - той спечели на дистанции от 100, 400 и 800 метра, като същевременно постави нови световни и параолимпийски рекорди. Колегата му Елена Иванова постигна подобен резултат - златните й медали бяха спечелени на дистанции от 100, 200 метра и в щафетата 4 х 100 метра. Маргарита Гончарова участва с нея в златната щафета, която събра колекция от три най-високи и един сребърен медал от Параолимпийските игри в Лондон. Освен това тя добави злато в скока на дължина към три медала в дисциплините по бягане.

Стандартният носител на руския национален отбор на церемонията по откриването беше Алексей Ашапатов, който загуби крака си преди 10 години, шампион на предишния параолимпийски спортен форум в Пекин. В Лондон той потвърди превъзходството си в хвърлянето на гюле и хвърлянето на дискос, поставяйки нов световен рекорд във втората дисциплина. Скачачът на дължина Гоча Хугаев от Северна Осетия спечели един златен медал, но победи настоящото световно постижение три пъти поред.

Много съществен принос за представянето на руския национален отбор направи отборът плувци - те спечелиха 42 награди - 13 златни, 17 сребърни и 12 бронзови. В тази форма се открои Оксана Савченко от Башкирия - тя има пет топ места и един световен рекорд. Сега Оксана е осемкратен параолимпийски шампион. Общо руските плувци в Лондон успяха да подновят най-високите световни постижения шест пъти.

Стрелците Тимур Тучинов, Олег Шестаков и Михаил Оюн заеха целия подиум в индивидуалните състезания. И няколко дни по-късно всички добавиха към колекцията си още една златна награда за спечелване на отборно състезание в този спорт.

Руските параолимпийци, за разлика от китайците, които спечелиха най-голям брой медали, участваха само в половината от дисциплините, представени на форума. Следователно националният отбор на спортистите с увреждания има много добри перспективи за растеж за следващите Параолимпийски игри.