Който стана победител в Световното първенство по хокей на лед

Съдържание:

Световното първенство по хокей на лед през 2012 г. се проведе в Хелзинки и Стокхолм от 4 до 20 май. Общо бяха изиграни 64 мача, в които участваха 16 отбора. Първото място в шампионата зае Руската федерация, второто - Словакия, а третото - Чехия.

Който стана победител в Световното първенство по хокей на лед 2012

Инструкции

Етап 1

Преди първенството всички 16 отбора, участващи в него, бяха разделени на две групи с кодовите имена H (от името на град Хелзинки) и S (от името на град Стокхолм). Първата от тези групи включва националните отбори на Канада, Финландия, САЩ, Швейцария, Словакия, Република Беларус, Франция и Казахстан, а втората - Руската федерация, Швеция, Чехия, Германия, Норвегия, Латвия, Дания и Италия. Събитието включваше два големи спортни комплекса: в Хелзинки - Hartwall Arena и в Стокхолм - Globen Arena.

Стъпка 2

По време на предварителния етап бяха изиграни 28 мача между националните отбори от група H и същия брой между националните отбори от група S. В резултат на това осем отбора достигнаха до четвъртфиналите: Канада, Словакия, Швеция, Чехия, Руската федерация Норвегия, САЩ и Финландия. Останалите осем отбора не участваха в по-нататъшни състезания.

Стъпка 3

На четвъртфиналите Канада игра срещу Словакия с резултат 3: 4, Швеция с Чехия - със същия резултат, Руската федерация с Норвегия - с резултат 5: 2, а САЩ с Финландия - с резултат 2: 3. След това националните отбори на Канада, Швеция, Норвегия и САЩ отпаднаха от шампионата.

Стъпка 4

На полуфинала отборът на Словакия победи Чехия с резултат 3: 1, а руският национален отбор победи финландския с резултат 6: 2. В резултат Словакия и Руската федерация стигнаха до финала.

Стъпка 5

Финалът на шампионата се състоя на 20 май. От страна на Руската федерация голове вкараха Александър Валериевич Семин (в 09:57 и 35:22 минути), Александър Валериевич Перегожин (26:10), Алексей Владимирович Терещенко (33:31), Павел Валериевич Дацюк (43: 55) и Евгений Владимирович Малкин (58:02). От словашката страна и двата гола вкара Здено Яра (01:06 и 49:37). Така при резултат 6: 2 руският национален отбор стана победител в турнира, а словашкият национален отбор зае второ място. Няколко часа преди това бронзовият мач се проведе в същия град. В него участваха отбори от Чехия и Финландия. Първият от тях вкара 3 гола, а вторият - 2. В резултат на това третото място отиде в чешкия национален отбор.