Където се провеждаха зимните олимпийски игри през 1968 г

През 1968 г. Международният олимпийски комитет отново поверява провеждането на игрите на Франция. Тази година Гренобъл се превърна в столица на международни спортни състезания по зимни спортове.

Окончателното решение игрите да се проведат в Гренобъл е взето на заседание на Международния олимпийски комитет (МОК) през 1964 г. Съперници на Гренобъл бяха японският град Сапоро, норвежката столица Осло и езерото Пласид, разположено в САЩ. Френският ски курорт спечели с малка разлика в последния кръг на състезанието с канадския град Калгари.

За 4 години в Гренобъл бяха построени няколко специални спортни съоръжения за игрите, например Олимпийският стадион. Алпийските писти за ски и каране на сани вече са съществували по-рано, което е позволило да се намалят финансовите разходи за подготовка за Олимпийските игри.

В игрите участваха само 37 държави. Това състезание беше дебют за мароканския отбор. Също така, Олимпийските игри през 1968 г. бяха първите, в които отборите на Германската демократична република и Федерална република Германия взеха участие отделно.

Първото място в неофициалното класиране по медали зае Норвегия, което отразява високото ниво на подготовка на спортистите от този отбор в зимните спортове. Най-хубавото от всичко са норвежките скиори. Фигуристите и биатлонистите също донесоха няколко медала.

Вторият със закъснение от само един медал беше Съветският съюз. Националният отбор на СССР по хокей получи злато. Съветските скейтъри се представиха отлично. Двойка на Людмила Белоусова и Олег Протопопов зае първо място, докато Татяна Жук и Александър Горелик станаха втори. Също така едно злато отиде при съветски спортист за ски скокове, което беше значителен успех за СССР в тази дисциплина.

Третият беше отборът на Франция, страната домакин. Почти всички медали на националния отбор са донесени от скиори, чието ниво във Франция е традиционно високо. Отборът на САЩ се представи доста средно, завършвайки на 9-то място като цяло. Единственият златен медал за страната донесе Пеги Фламинг, изпълнявайки фигурно пързаляне.