Където се провеждаха зимните олимпийски игри през 1960 г

Зимните олимпийски игри са истинско удоволствие за любителите на зимните спортове. Спортните състезания от 1960 г. не направиха изключение, което донесе много приятни минути на феновете на националните отбори.

Осмите зимни олимпийски игри се проведоха в Съединените щати в Squaw Valley, втори път, когато Северна Америка беше домакин на зимните олимпийски игри. 665 спортисти от 30 държави взеха участие в тези игри. Особеността на тези зимни олимпийски игри беше, че за първи път игрите се проведоха толкова високо в планините - долината Сква се намира на височина 1889 метра над морското равнище.

Церемонията по откриването на зимните олимпийски игри през 1960 г. се състоя на 18 февруари на ледения стадион и беше посетена от 15 000 зрители. Интересно е, че програмата за откриване е изготвена лично от Уолт Дисни.

Според резултатите от олимпиадата първото място в отборното състезание заеха състезатели от СССР, които спечелиха 7 златни, 5 сребърни и 9 бронзови медала. На второ място се класира обединеният отбор на Германия, който включваше спортисти от Федерална република Германия, Германската демократична република и Западен Берлин - те спечелиха 4 златни медала, 3 сребърни и 1 бронзов медал. Отборът на САЩ зае третото място - 3 златни, 4 сребърни и 3 бронзови медала.

На игрите през 1960 г. биатлонът за първи път е включен в състезателната програма, която по-късно се превръща в една от най-зрелищните спортни дисциплини на зимните олимпийски игри. Първият златен олимпийски медал спечели шведът Клас Лестандер, финландецът Анти Тирвайнен взе среброто, съветският олимпиец Александър Привалов взе бронза.

Съветските спортисти имаха много голямо предимство в кънките, като взеха шест златни медала от осем, три сребърни и три бронзови. Ски бягането беше неуспешно; само една награда от най-висок стандарт (Мария Гусакова, 10 км), два сребърни и четири бронзови медала, попаднаха в актива на СССР. В тази дисциплина основната част от наградите се играе между шведите, финландците и норвежците.

Представянето на съветския национален отбор по хокей, който зае едва третото място, също се счита за провал. Първото място спечели отборът на САЩ, второто - от Канада. Съветският леден отбор загуби от американците с резултат 2: 3, докато канадците претърпяха най-голямото поражение - 5: 8.

По това време фигурното пързаляне беше доминирано от американците. Както и на последната олимпиада, скейтърите от САЩ спечелиха два златни медала, един отиде при канадците. Съветските скейтъри не бяха сред призьорите, най-добрият им час все още предстоеше.

В ски скоковете нямаше равен на състезателя от ГДР Хелмут Рекнагел. Второто място остана за Финландия, третото за Австрия.

След закриването на Осмите зимни олимпийски игри в СССР бяха издадени поредица от марки, посветени на игрите в Долината на Скуо.