Зимните олимпийски игри през 1994 г. в Лилехамър

1737 спортисти от 67 държави взеха участие в XVII зимни олимпийски игри в Лилехамър (Норвегия). Те се състезаваха за 61 комплекта отличия в 12 спорта. Международният олимпийски комитет организира тези игри две години след предишните, за да раздели времето на летните и зимните олимпийски игри.

Зимни олимпийски игри през 1994 г. в Лилехамър

За първи път в Лилехамър състезатели от бившия СССР играха като отделни отбори, докато руският отбор показа отлични резултати, след като спечели най-много златни медали - 11. В резултат на това той зае първото отборно място, но загуби в общ брой спечелени медали за норвежците - 26 срещу 23.

Руснаците взеха почти цялото злато във фигурното пързаляне: Алексей Урманов в мъжкото пързаляне с мъже, Оксана Грищук и Евгений Платов в състезанието по танцови двойки, друг триумф на игрите беше двойката Екатерина Гордеева и Сергей Гринков. Представител на съветската школа по фигурно пързаляне украинката Оксана Баюл също спечели при жените.

Отборът на руския биатлон се представи отлично, в който блесна Сергей Чепиков, който спечели спринта. Женският отбор, воден от Анфиса Резцова, спечели щафетата, мъжете пуснаха националния отбор на Германия напред и спечелиха сребро. Още един златен медал донесе на нашия отбор победителят в състезанието на 20 км при мъжете Сергей Тарасов.

Женският ски отбор в състав Любви Егорова, Елена Вялбе, Лариса Лазутина и Нина Гаврилюк не оставиха шанс за никого. Любов Егорова стана трикратна шампионка на игрите в Лилехамер, която също спечели петкилометровата надпревара с класическия удар и състезанието на 15 км по системата на Гундерсен. При мъжете в този спорт великолепен беше норвежецът Бьорн Дейли, който спечели две златни и сребърни. Узбекистан спечели първия златен олимпийски медал. Лина Черязова беше най-добрата в акробатиката по свободен стил, представена за първи път на Белите олимпийски игри.

За съжаление руските хокеисти останаха без медали. На полуфиналите нашият отбор не можа да премине шведите, а в мача за третото място загуби от финландците. Финалният мач Швеция-Канада за първи път в историята на Олимпийските игри завърши с престрелка, в която шведите бяха по-точни. Сред другите герои на Лилехамър са норвежкият фигурист Йохан-Олаф Кос, който спечели на три дистанции.