Резултати от първата олимпийска седмица в Сочи

Първата олимпийска седмица в Сочи беше богата на събития. Според резултатите от класирането по медали руският национален отбор заема едва 8-мо място.

Олимпийски медали

Общо руските спортисти спечелиха 12 медала, от които само 2 бяха с най-високо достойнство. И двата златни медала бяха спечелени във фигурното пързаляне: руснаците спечелиха отборното състезание и спортните двойки, където Максим Транков и Татяна Волосожар получиха злато.

Руският национален отбор спечели еднакъв брой сребърни и бронзови медали - 5. Сребро получиха Ксения Столбова и Федор Климов в двойно фигурно пързаляне. В спортовете по санчак Алберт Демченко два пъти се качва на сребърния подиум (в индивидуалното първенство и в отборната щафета). Олга Вилухина спечели сребърния медал в преследването на биатлон. Олга Фаткулина донесе още един сребърен медал на руския национален отбор, след като пробяга дистанция от 500 метра в кънки.

Олга Граф спечели първия си бронзов олимпийски медал в пързаляне с кънки, 3000 метра. Неочаквани за Русия бяха бронзови медали, получени в кънкия кънкист Виктор Ан и в свободния стил - Александър Смишляев. В последния ден от първата олимпийска седмица Елена Никитина, която спечели бронзовия медал в скелета, ме зарадва. А предния ден, на рождения си ден, биатлонистът Евгений Гараничев се изкачи на бронзовия подиум след индивидуалната надпревара.

Водещото място в класирането по медали все още е заето от германския национален отбор, чиито състезатели вече са получили 10 олимпийски медала, от които 7 златни, 2 сребърни и 1 бронзов. Второто място зае швейцарският национален отбор, който спечели 7 награди, от които 5 с най-високо достойнство. Канадският отбор затваря първите три с 11 медала, от които само 4 златни.

Русия също отстъпва на страни като Норвегия, САЩ, Холандия и Беларус. Заслужава да се отбележи, че разликата между тези отбори не е много голяма и руският отбор има всички шансове да подобри позицията си в класирането по медали. За това руските спортисти трябва да получат медали с най-високо достойнство.