Какви нови олимпийски рекорди са поставени в Лондон

На ХХХ олимпийски игри в Лондон в продължение на три седмици най-добрите спортисти от цял свят се състезаваха помежду си за златни медали, за да изведат националния си отбор на първо място в класирането. Нещо повече, по пътя към победата някои от тях успяха да поставят нови световни рекорди.

Новите олимпийски постижения в състезанията през 2012 г., на първо място, се отнасяха до водните спортове. Във финалните мачове от 400 метра бяха поставени наведнъж три световни рекорда, два от които принадлежат на млади спортисти от Китай. Е, четвъртото рекордно време беше записано в състезанието на 800 метра с действащия световен шампион от Кения.

Шестнадесетгодишната китайка Йе Шивен постави световен рекорд в плуването на 400 метра при жените. В резултат на състезанието златният медалист показа време от 4.28, 43 - най-високото олимпийско постижение в тази дисциплина. Сребро отиде при американката Елизабет Бейзел с резултат 4.31, 27, докато китайката Ли Хуанху спечели бронза (4.32, 91).

При подобно плуване при мъжете рекордьор отново беше състезател от Китай - Сун Ян, който показа резултат 3,40, 14. Второто място зае състезател от Южна Корея Пак Тае Хван, който плува на 400 метра за 3,42, 06, а третият отиде при американеца Питър Вандеркай с резултат 3,44, 96.

Австралийският женски отбор постави нов световен рекорд на Олимпийските игри през 2012 г. - във финалното бягане на 400 метра тя показа най-доброто време от 3 минути 33, 15 секунди. Екипът включваше спортисти Кийт Кембъл, Британи Елмсли, Алиша Кътс и Мелани Шлангър.

А на 9 август действащият световен шампион по бягане, кениецът Дейвид Рудиша, спечели златния медал за страната си в състезанието на 800 метра и показа рекордно време - 1.40, 91, актуализирайки собственото си най-високо постижение - 1.41.01. Той веднага завърши с прилична преднина пред останалите участници в състезанието, която уверено поддържа през цялото състезание. Второто място зае атлетът от Ботсвана Найджъл Амос (1 минута 41, 73), а бронзът спечели вторият кениец Тимоти Китум, резултатът от който - 1,42, 53.