Какъв е рекордът по брой златни медали, поставени на Универсиадите

Съдържание:

Универсиадата е традиционен спортен турнир, организиран от FISU (Международна университетска спортна федерация). Самото име е комбинация от думите "университет" и "олимпиада". Както и на олимпийските игри, има класиране на медали, победата в което е целта на представянето на всички участници.

Един от 155 златни медала в Казан-2013 отиде при Анастасия Ковязина

Цялото внимание към лятото

Въпреки че Универсиадите се провеждат не само през лятото, но и през зимата, именно първите привличат основното внимание на спортните статистици. В крайна сметка в летните студентски състезания участват повече държави и спортисти. И, естествено, в тях се разиграват много повече награди. През цялата история на Универсиадите са проведени 53 турнира (27 летни и 26 зимни). Накрая на победителите бяха връчени награди, с които могат да се гордеят.

Според очевидци организаторите са направили медалите от Универсиада за 2013 г. много крехки и няколко от тях са "умрели" дори по време на представянето. Подобни инциденти се случиха, по-специално, с руснака Азамат Лайпанов и китайския Тиан Цин.

Първи медал, първи запис

Лятната Универсиада номер 1, която стана наследник на Световните университетски игри, проведени през 1923-1957 г., се проведе в Торино, Италия през 1959 г. и донесе очаквания успех на домакините. 18 златни медала за националния отбор на Италия станаха първият рекорд на състезанието.

Следващият победител на студентската олимпиада е отборът на САЩ, който осем години по-късно спечели 31 най-високи награди в Токио. Но най-поразителното постижение на 20-ти век и нов рекорд, наречен веднага „вечен“, е поставен от студентския отбор на СССР. На Универсиадата 73 в Москва съветският отбор спечели 68 златни медала. И общият брой награди също спря до рекордно ниво от 134.

Златен Китай

Фантастичното постижение на националния отбор на СССР в броя на изкачванията на пиедестал продължи наистина дълго. И беше победен, когато Съветският съюз си отиде. Това се случи през 2011 г. на игрите в Шенжен, Китай. Китайските спортисти-студенти, които спечелиха 75 златни медала на своята земя, надминаха географските си съседи.

Казански феномен

Универсиадата от 2013 г. в Казан може да се счита за своеобразно продължение на съперничеството между националните отбори на Русия и Китай, започнало две години по-рано. И ако в Шенжен китайските спортисти надминаха второ класираните руснаци както по общия брой медали (145 срещу 132), така и по златото (75 срещу 42), тогава в столицата на Татарстан се състоя убедително отмъщение.

Първото домашно злато отиде при водолаза Евгений Кузнецов. Общо руският студентски отбор успя да спечели 292 медала на 27-ата световна лятна универсиада, включително 155 златни медала. Има нов запис! Между другото, финалът от тези 155 спечели стрелецът Тарас Лугинец. Китайският отбор, който направи втората стъпка на подиума на отбора, взе 77 награди, от които само 26 станаха златни.

Най-голям брой медали спечели в Казан руснакът Владимир Морозов - 6, четири от тях бяха с най-високо достойнство. Юлия Ефимова (и двете плуване) и Маргарита Мамун (художествена гимнастика) също спечелиха по четири златни медала.

Кой е по-голям?

Първите места, насърчени от златни медали, бяха заети от руски спортисти в 23 вида спортна програма на Игрите 2013. Повечето от тях бяха в „касичката“на спортисти - 22. Представители на плуването (17 златни медала), самбо, борба и спортна стрелба (по 12), гребане и кану-каяк и художествена гимнастика (по 10) и изпълнена художествена гимнастика отлично в Казан.гимнастика (8), бокс, вдигане на тежести и фехтовка (всички 6).