Как мина Олимпиадата през 1998 г. в Нагано

През 1998 г. за трети път в историята в Япония се провеждат олимпийските игри. Столицата на игрите беше град Нагано. Тези игри са станали известни с отличната си организация и най-висококачествените спортни съоръжения.

Мястото за провеждане на Олимпийските игри през 1998 г. беше определено на заседание на Международния олимпийски комитет през 1991 г. Солт Лейк Сити беше силен конкурент на Нагано. Комисията обаче реши, че в Съединените щати не трябва да има две последователни игри. Все пак лятното състезание се проведе през 1996 г. в Атланта.

В игрите през 1998 г. участваха 72 държави. По-конкретно от Африка дойдоха само спортисти от Южна Африка и Кения. Традиционно това са по-малко от половината държави, които изпращат своите отбори на летните игри. Това се дължи преди всичко на високите разходи за обучение на спортисти в много зимни дисциплини. Например, санитарите изискват изграждането на няколко вида пътеки. Освен това в много страни просто няма подходящи метеорологични условия, което прави обучението още по-скъпо.

5 държави изпратиха за първи път своите състезатели на игрите - Македония, Кения, Уругвай, Азербайджан и Венецуела.

По традиция играта беше открита от държавния глава - император на Япония Акихито.

Има промени в програмата на играта в сравнение с предишни състезания. По-специално бяха организирани състезания по два нови спорта - кърлинг и скейтборд. А в хокея започнаха да се състезават не само мъжките, но и женските отбори.

В неофициалното класиране по медали Германия зае първо място, което стана изненада за спортните експерти. Състезателите от тази страна са спечелили 29 медала от различни деноминации. Норвегия проследи отблизо 4 медала отзад. Русия се класира на трето място, изпреварвайки Канада и САЩ, което може да се счита за добър резултат, като се има предвид напускането на някои съветски спортисти в отборите на бившите съветски републики, както и общото трудно състояние на икономиката, което също се отрази финансирането на спорта.

Най-успешният спортист на игрите може да се счита за норвежкия скиор Бьорн Дален, който получи три златни медала.