Зимни олимпийски игри през 1998 г. в Нагано

Японският град Нагано е избран за домакин на зимните олимпийски игри през 1998 г. на сесията на Международния олимпийски комитет през 1991 г. в Бирмингам. Преди това зимните олимпийски игри се провеждаха в Япония преди 26 години в Сапоро.

Тази олимпиада в Нагано беше най-масивната от предишните зимни игри по отношение на броя на спортистите и участващите държави. В него участваха 72 държави и повече от 2300 спортисти. В навечерието на игрите Общото събрание на ООН призова страните да преустановят всички вътрешни и международни конфликти. Емблемата на олимпийските игри беше цвете на снежинка с представители на определен спорт, изобразени на всяко венчелистче.

Основната изненада на тези състезания беше земетресението с магнитуд 5 на 20 февруари. За щастие никой от олимпийците не пострада. Важно събитие беше споразумението между НХЛ и МОК, което позволи на спортисти от най-силната хокейна лига да се състезават на Олимпийските игри.

Състезателите на XVIII игри се състезаваха в 14 вида спорт. За първи път програмата на олимпийския шампионат включваше състезания по кърлинг, сноуборд и хокей за жени. Състезатели от екзотични страни за зимни спортове - Бразилия, Уругвай и Бермудските острови - участваха в олимпийските състезания в Нагано. Японката Йонико Касаи изпълни изложбен ски скок, ставайки първата жена, получила такава чест.

По това време е изигран рекорден брой медали - 68 комплекта. Най-много медали (29) спечелиха състезатели от Германия, вторите бяха състезатели от Норвегия с 25 медала, трети бяха руснаците с 18 медала. Руските скиори успяха да спечелят във всички дисциплини. Лариса Лазутина спечели три златни медала, един сребърен и един бронзов. Домакините на олимпийските игри заеха едва 7 място в класирането по медали.

В навечерието на олимпийските игри в Нагано е изобретен нов дизайн на скейт с откъснат ток, който позволи на спортистите да пренапишат световните си рекорди в бързото пързаляне. Американската фигуристка Тара Липински, 15-годишна, спечели злато на сингъл, ставайки най-младият победител в зимните олимпийски игри.

На церемонията по закриването беше пусната фойерверка с 5000 височинни заряда с рядка красота.