Как беше Олимпийските игри през 1928 г. в Амстердам

През 1928 г. летните олимпийски игри се провеждат в столицата на Холандия, Амстердам. Този град претендира за статут на столица през 1920 и 1924 г., но отстъпва на Париж и Антверпен. Така дългата подготовка за състезанието даде възможност да се организират Олимпийските игри на високо ниво.

В игрите участваха 46 национални отбора. За първи път след Първата световна война германски отбор е поканен на летните олимпийски игри. Държави като Малта, Панама и Родезия (сега Зимбабве) взеха участие в подобни състезания за първи път в историята. Съветският съюз не успя да уреди реда за своето участие с Международния олимпийски комитет и все още остана извън състезанието.

На тези игри за първи път са установени някои от олимпийските традиции. По-специално бе запален олимпийският огън. Също така беше установен редът за преминаване на отбори по време на церемонията по откриването на състезанието. Първият беше отборът на Гърция, а последният беше националният отбор на държавата, на чиято територия се провеждат игрите.

Общо в олимпиадата се проведоха състезания по 15 вида спорт. Участието на жени в турнира се разшири. Сега те можеха да се представят не само по плуване и гмуркане, но и по лека атлетика и гимнастика. Тези нововъведения предизвикаха много противоречия и противоречия в Олимпийския комитет, но все пак беше решено да се съобрази с факта, че женският спорт става все по-широко разпространен.

Първото място в общото класиране на медалите заеха САЩ. Състезателите, както жени, така и мъже, донесоха най-много златни медали на отбора. Например американката Бети Робинсън стана първата жена, която спечели златен медал в състезанието на 100 м. Плувците на тази страна, както като част от отбор, така и в индивидуални плувания, показаха отлични атлетически умения.

На второ място се класира германският национален отбор. Отборът по водна топка от тази страна получи злато. Германските щангисти също се представиха добре.

Трета се класира Финландия. Състезателите и борците от този отбор получиха общо 8 златни награди. Сред медалистите беше Пааво Нурми, победителят на последната олимпиада в Париж. А националният отбор на домакина на игрите - Холандия - получи едва 8-мо място.