Мъжкият отбор по биатлон взе злато в щафетата

Руският отбор по биатлон не е печелил златни медали в щафетни надпревари от 30 години. На Олимпийските игри в Сочи те успяха да докажат, че техният отбор е най-добрият в този вид програма.

Победители в щафетата

В навечерието на последния ден от Олимпийските игри в Сочи руските биатлонисти успяха да зарадват истински своите фенове. Мъжкият отбор спечели златния медал в най-престижната надпревара - щафетата. Същата победа помогна на руския отбор да заеме водещото първо място в класирането по медали.

Това състезание се оказа много забавно, защото спорът за медалите продължи до последната минута на състезанието. По време на състезанието лидерите се сменят често, в края на краищата биатлонът не е предвидим спорт. Полученият златен медал се оказа първият олимпийски медал в щафетната надпревара за Русия. Всъщност за последен път такъв медал беше спечелен само от съветски спортисти през 1988 г. в Калгари.

Първият избяга Алексей Волков, който успя да покаже добър ход и да не пусне лидерите в надпреварата - норвежците, които уверено водеха до четвъртия етап на щафетата. Поради пропуски по време на втората стрелба Волков завърши петнадесети, но при преминаване на щафетата той успя да намали разликата до 16 секунди.

Вторият руски биатлонист беше Евгений Устюгов, който завърши с 24 секунди назад. В този момент изглеждаше, че норвежците определено ще получат златния си медал, особено след като олимпийските шампиони Бьорндален и Свендсен вече се кандидатираха в последните два етапа.

Третият етап бе поверен на Дмитрий Малишко, който не беше много стабилен този сезон. Това състезание се оказа успешно за него, тъй като той успя да преодолее огневите линии почти безупречно, а също така показа добър ход. Малишко предаде щафетата на Шипулин трети, загубил 16 секунди от лидера.

Антон Шипулин стана истински герой в това състезание. Въпреки две дузпи в първото стрелбище, той успя да се концентрира и да стреля чисто от трибуната. Освен това той не отстъпи с преминаването към германския шемп, който напусна стрелбището първи. На километър и половина преди финала Шипулин успя да заобиколи немския спортист и на финала направи всичко възможно, за да получи толкова дългоочаквания медал.

Представителите на Германия станаха сребърните медалисти на щафетата, а австрийците получиха бронза. Заслужава да се отбележи, че мъжкият отбор по биатлон изпълни общо 8 дузпи, което е значително повече от отборите от други държави.