Александър Третяков взе олимпийско злато в скелет

Александър Третяков стана най-добрият скелет спортист, като по този начин той изведе руския отбор на трето място в отборната надпревара.

Александър Третяков е най-добрият в скелета

Събота (15 февруари 2014 г.) беше голям ден за руските фенове. На този ден руският национален отбор успя в края на деня веднага да се изкачи на трето място след седмото в класирането по медали. За това събитие до голяма степен помогна златният медал, получен късно през нощта в мъжкия скелет. На пистата за сан и бобслей Санки трима руски спортисти се бориха за олимпийски медали наведнъж: Александър Третяков, Сергей Чудинов и Никита Трегубов.

Основната борба за първото място се разви между латвийската и руската. Още в края на първия ден от състезанието представителят на Русия спечели за почти секунда, поставяйки рекорд на пистата. Неуспехът се случи едва по време на третото състезание, когато Третяков направи малка грешка и пусна латвийския спортист Мартинс Дукурс напред. Но според резултатите от четири състезания Александър Третяков показа най-доброто време - 3 минути 44, 29 секунди, като по този начин си осигури златен подиум на Олимпиадата.

Заслужава да се отбележи, че Александър Третяков вече е играл успешно за руския национален отбор във Ванкувър, където успешно стана бронзов медалист. След олимпийската победа той стана първият спортист скелет, който е и световен шампион. Останалите две руски състезателки влязоха в шестицата, заемайки пето и шесто място, повтаряйки резултата на женския отбор по скелет.