MFM-2015 хокей на лед: как завърши полуфиналът Русия - Швеция

В нощта на 5 януари по московско време руският младежки отбор по хокей на лед изигра полуфинален мач в рамките на Световното първенство за играчи до 20 години. Съперници на руснаците на полуфинала бяха националните отбори на Швеция.

В последните две световни първенства по хокей за младежи руският национален отбор се срещна с отбора на Швеция на полуфиналите. И двата пъти руснаците отстъпваха обидно на скандинавските хокеисти с минимален резултат. През 2015 г. руският национален отбор на полуфиналите на MFM отново се противопостави на шведските хокеисти.

Първият период на мача не беше богат на отбелязани голове, въпреки факта, че след първите двадесет минути от играта таблото изгоря с нули, феновете на арената в Торонто не се отегчиха. През първия период играта приличаше повече на тактическа игра. Хокеистите се опитаха да се борят за шайбата във всяка секция на сайта, но това не се отрази негативно върху създаването на шансове за отбелязване на гол. Един от първите шансове за гол пропуснаха руснаците. На 7-ата минута хвърлянето на Бринцев разтърси гредата на вратата на шведите. Скандинавските хокеисти отговориха с няколко свои опасни атаки. За руснаците беше особено трудно да запазят защитата, докато играят в малцинството. Шестеркин обаче запази гола на руския национален отбор от пропусната шайба.

През втория период, в първите десет минути, шведите се опитаха да спечелят инициативата. Подопечните на Валери Брагин издържаха, а след това в 32-ата минута Александър Шаров завърши брилянтна контраатака на руски хокеисти с хвърляне в горния ъгъл на вратата на шведите. Руснаците преодоляха целия район с няколко предавки и доведоха Александър до клане. Руският национален отбор поведе с 1: 0. След това нашите хокеисти получиха числено предимство. Още в 33-ата минута мощен удар от синята линия на Зият Пайгин накара шведския вратар да се предаде за втори път. Този гол беше първият за шведите в игра на малцинство. След втората пропусната шайба скандинавците напълно пропуснаха нишките на играта, което доведе до нови опасни атаки на руснаците. В края на втория период шайбата отново пресече шведската голлиния. Голът обаче не беше записан, тъй като шайбата прекоси заветната линия, след като докосна кънките на хокеиста ни. Веднага след това Лещенко имаше още един добър момент. Нападателят изскочи за среща с шведския вратар и го хвърли прицелно в близкия горен ъгъл. Седерстрем обаче отклони шайбата с рамо. Вторият период завърши със значително игрово предимство на руския национален отбор, което беше записано на таблото на арената в Торонто - нашите спечелиха с 2: 0.

Третият период започна с дубъл на Александър Шаров. Шведският защитник се поколеба зад вратата си, което позволи на Мамин да изведе напред към удара. Александър с точно хвърляне уцели горния ъгъл на портата на шведите. Предимството на руския национален отбор се увеличи до три гола (3: 0). Голът беше отбелязан в 42-ата минута. След това руският национален отбор започна да играе според резултата. Шведите имаха известно териториално превъзходство, но руснаците извършиха опасни контраатаки. Няколко пъти руските хокеисти имаха шансове да отбележат, след като излязоха един на един с вратаря на шведския национален отбор.

Осем минути и половина преди края на третия период скандинавците успяха да изиграят един гол. Валмарк се претърколи на никъл и от неудобна ръка изпрати шайбата във вратата на Шестеркин (3: 1). След пропуснат гол руснаците трябваше да очакват нервен завършек, но още в 53-ата минута Мамин изпрати четвъртата шайба във вратата на шведите с финиш, възстановявайки предимството на руския национален отбор до три гола. От този момент нататък се почувства победоносно самочувствие в играта на руските хокеисти. Въпреки факта, че шведите се опитаха да атакуват с големи сили, нямаше повече отбелязани голове срещу Шестеркин. Четири минути преди края на редовното време скандинавците замениха вратаря с полеви играч, но това не промени цифрите на таблото. Вярно, двадесет секунди преди края на мача шведите вкараха шайбата, но съдията не записа записа, тъй като преди попадението беше атаката на нашия вратар.

Крайният резултат от срещата е 4: 1 в полза на руския национален отбор. Сега подопечните на Валери Брагин очакват противник във финала на MFM 2015, който ще бъде победител в двойката Канада - Словакия. Решителният мач в турнира ще се проведе на 6 януари от 4:00 часа московско време.