Летни олимпийски игри през 1948 г. в Лондон

По време на Втората световна война не е имало олимпийски игри. Първите летни състезания са организирани през 1948 г. в Лондон, което се превръща в знак за началото на пълноценен спокоен живот, включително в областта на спорта.

Лондон е избран за столица на игрите, въпреки тежката икономическа ситуация във Великобритания през този период. Страната все още запазва системата за нормиране, въведена във военно време, поради липса на храна. Това беше втората олимпиада в Лондон, първата беше организирана през 1908 г. и не се различаваше по обхват.

Общо в състезанието взеха участие спортисти от 59 държави. По време на Втората световна война Германия и Япония бяха забранени да играят като страни агресори. Съветският съюз обмисля възможността да изпрати своя отбор на състезанието, но това не може да се направи поради политически различия. Също така няколко държави за първи път делегираха своите спортисти на игрите. Сред тях бяха Бирма, Венецуела, Ливан и няколко други страни.

В неофициалния отборен турнир отборът на САЩ зае първото място. Най-големите успехи са постигнати от американски бегачи и плувци, както жени, така и мъже. Второто и третото място заеха Швеция и Франция със силна преднина пред лидера. Великобритания беше само на 12-то място в общото класиране по медали по държави. Екипът получи само три златни медала: два по гребане и един по ветроходство.

Финландският отбор се превърна в безспорен лидер в гимнастиката. Тя спечели 6 златни, 2 сребърни и 2 бронзови медала. Състезанията за мъже на коне бяха признати за уникални. Трима финландски спортисти получиха златни медали, въпреки че първоначално трябваше да връчи един набор от награди.

В бокса аржентинските спортисти спечелиха 2 златни наведнъж. Националните отбори на Южна Африка и Унгария успяха да се похвалят със същия брой награди. Американците, които са водещи в много други спортове, са спечелили само един сребърен медал.

Интересен беше фактът, че английският футболен отбор не можеше да бъде сред медалистите. Златото отиде за Швеция, сребро за Югославия и бронз за Дания.