Летни олимпийски игри през 1956 г. в Мелбърн

След Втората световна война олимпийското движение продължава да се развива. По-специално, през 50-те години социалистическите страни започнаха активно да участват в игрите. Летните олимпийски игри в Мелбърн станаха голям успех за тези щати.

Летните олимпийски игри през 1956 г. в Мелбърн

Мястото за следващата олимпиада беше определено на заседание на комисията на Международния олимпийски комитет през 1949 г. в Рим. Градовете-кандидати включват няколко големи американски града, както и Мелбърн, Мексико Сити и Буенос Айрес. Мелбърн спечели, но беше решено оттам да се прехвърлят състезания по конен спорт. Поради законите на Австралия, конете ще трябва да преминат през твърде дълга карантина. Следователно този етап от игрите се проведе в Стокхолм.

В самата Австралия игрите се превърнаха в елемент на политическа конфронтация. Губернаторът на една от щатите отказа да финансира частта си от Олимпиадата. Това застраши строителството на някои от олимпийските обекти, но в крайна сметка беше завършено навреме.

67 държави изпратиха своите отбори на игрите. Броят на участващите държави е намалял в сравнение с предишни състезания. Няколко държави отказаха да участват в игрите по политически причини. Египет отказа да представлява екипа си поради конфликта около Суецкия канал с Великобритания. Австралия, като член на Британската общност, е възприемана от Египет като враг. В същото време няколко европейски държави не представиха своите спортисти поради несъгласие с действията на СССР в Унгария, а КНР не споделяше правото да участва в състезания с Тайван.

На този труден политически фон отборът на СССР все пак участва в игрите, за втори път в историята си. Това беше огромен успех за съветските спортисти - отборът на страната зае първо място в неофициалното класиране за медали. Съветските гимнастички, както мъже, така и жени, се отличиха особено. Например Лариса Латинина спечели 4 златни медала. Националният отбор на СССР по футбол също получи злато.

Второто място в неофициалното класиране остана за САЩ. Сред спортистите в тази страна спортистите са постигнали особен успех, например Боби Мороу, който стана два пъти олимпийски шампион.

Спортисти от Австралия също са постигнали значителен успех. Можем да споменем и унгарската гимнастичка Агнес Келети, която спечели 3 златни и 2 сребърни олимпийски медала.