Летни олимпийски игри през 1932 г. в Лос Анджелис

В летните олимпийски игри през 1932 г. в Лос Анджелис, Америка, участват 1048 спортисти, включително 127 жени, от 37 държави. Проведени са състезания в 14 вида спорт. Церемонията по откриването на игрите се състоя на стадион, наречен Колизеум, напомнящ древни римски арени.

Капацитетът на стадиона е 105 хиляди души, което по това време беше рекордна стойност. Първо се представи олимпийският хор, който се състоеше от 150 певци, 300 музиканти и няколко фанфаристи. След като олимпийската клетва беше прочетена от фехтовача Джордж Калнан, бронзов медалист от IX Олимпийски игри и лейтенант на Министерството на финансите на САЩ.

Цената на пътуването до Лос Анджелис стана основната пречка пред много европейски спортисти да участват в игрите, така че общо 1048 души се събраха, за да се състезават за медали. За първи път думата взеха представители на IA OI от Китай и Колумбия.

За първи път в историята на игрите спортистите бяха настанени в олимпийското село на 20 км от града. На голф игрището около 700 къщи бяха поставени в овал около ресторанти, библиотеки и стаи за игри. Изпълнение на национални химни на държави в чест на победителите в състезанието и издигане на знамената на държавите също са въведени в Лос Анджелис.

Местата на състезанията бяха доста разпръснати по крайбрежието. Например гребният басейн беше на час експресно пътуване от града (Лонг Бийч), а колоездачите се състезаваха в Пасадена на стадион Роузбол. Между другото, той беше унищожен след игрите.

Състезателната програма в Лос Анджелис беше подобна на тази на Олимпийските игри в Амстердам. Но вместо футбол се провеждаха състезания по стрелба. Футболното първенство не се проведе по чисто материални причини, тъй като делегациите на европейските държави в основата си не бяха многобройни.

И все пак резултатите, показани от спортистите на олимпийските игри, бяха високи. Поставени са 90 олимпийски рекорда, включително 18 световни.

В състезанието на 100 метра спечели състезателят от САЩ Еди Тулан на гърдите? изпреварвайки основния съперник Ралф Меткалф, също американец. Таулен също спечели 200 метра. Този път обаче Меткалф стана жертва на груба грешка в измерванията - пистата му беше дълга 202 м.

Заслужава да се отбележи, че грешките на съдиите на тези игри бяха много чести. Затова един от журналистите ги нарече „Олимпиадата на съдийските грешки и грешки“. Например, уникален случай се разигра в Лос Анджелис. Във финала на състезанието на 3000 метра с препятствия човекът, който брои обиколките, напусна мястото си. В резултат на това спортистите бягаха на 3450 м.

Разбира се, отборът на САЩ спечели най-много награди - 41 златни, 32 сребърни и 30 бронзови медала. Италия имаше 12 награди от всеки ранг, докато Франция имаше 10 златни, 5 сребърни и 4 бронзови медала.